reklama

Esperal Wrocław – wskazania i przeciwwskazania

Opublikowano:
Autor:

Esperal Wrocław – wskazania i przeciwwskazania - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleJedną z bardziej popularnych sposobów prowadzenia działań antyalkoholowych jest włączenie farmakologicznej metody awersyjnej.

Zalicza się do niej wszywka Wrocław, Jest ona podawana w momencie kiedy dana osoba świadomie zgłasza się na zabieg chirurgicznej implantacji wszywki. Zaleca się, aby Esperal był traktowany jest element złożonego procesu odwykowego, ponieważ im bardziej leczenie prowadzi się wielotorowo, tym jest większa szansa osiągnięcia sukcesu na tym polu.

Skład wszywki alkoholowej

Główną substancją aktywną tabletki Esperal jest organiczny związek chemiczny o nazwie Disulfiram. W leku dostępnym na polskim rynku, oprócz wspomnianego Disulfiramu, znajdują się takie składniki jak: chlorek sodu, makrogol i mannitol.

Sposób stosowania Disulfiramu

W Polsce Pacjenci mogą skorzystać z chirurgicznego zabiegu implantacji wszywki alkoholowej lub z formy doustnej. W przypadku działań chirurgicznych, lekarz pod skórę wprowadza indywidualnie dobraną dawkę Disulfiramu, a następnie zaszywa ranę. Jeden taki zabieg wystarcza na 8-12 miesięczną terapię. Forma ta polecana jest osobą o głębokim zaawansowaniu choroby alkoholowej. W drugim przypadku, Pacjentowi podawane są tabletki Anticol, których dawka, pory przyjmowania, a także długość kuracji ustala lekarz. Jest to terapia dedykowana słabiej uzależnionym osobom ze względu na konieczność ciągłej samokontroli i samodyscypliny.

Cel zastosowania wszywek alkoholowych

W założeniach farmakologicznej metody awersyjnej odnaleźć można przekonanie, iż jednym ze sposobów leczenia alkoholizmu jest wytworzenie awersji i wstrętu do napojów alkoholowych. Tym samym dąży się do tego, aby pozytywne skojarzenia z używką były zstępowane przez te negatywne. Mając świadomość konsekwencji, jakie grożą w przypadku połączenia Disulfiramu z etanolem, Pacjent aby ich uniknąć, świadomie rezygnuje z konsumpcji.

Sposób działania Disulfiramu

Nieważne, czy Pacjent przyjmuje doustnie Anticol, czy ma zaimplantowaną wszywkę, sposób działania leku jest taki sam. Składnik aktywny tabletki uwalniany jest do krwioobiegu. Zaburza on pracę wątroby, która wytwarza enzym trawiący alkohol – dehydrogenazę alkoholową. W ten sposób, jeżeli w ciele człowieka pojawia się pewne stężenie alkoholu, nieprawidłowo działająca wątroba ma problem z procesami metabolicznymi. Efektem jest nagromadzenie aldehydu octowego, który dla człowieka jest silną toksyną. W normalnych warunkach jest on sprowadzany do mało szkodliwego kwasu octowego, wydalanego z moczem. W tym przypadku, nadmiar toksyn prowadzi do zatrucia alkoholowego z silnymi objawami, trwającymi nawet kilkanaście godzin. Zatruty organizm nie może poradzić sobie z alkoholem, przez co człowiek doświadcza bóli i zawrotów głowy, uczucia jej pulsowania, bólów mięśniowych, drgawek i drżenia mięśni, problemów z oddychaniem, duszności, rozszerzają mu się naczynia krwionośne co owocuje zaczerwienieniem skóry, zwłaszcza na twarzy, wzmaga się potliwość, skacze ciśnienie, a bicie serca zaczyna przyspieszać. Taka osoba ogólnie źle się czuje, a nie mogąc sobie poradzić z zaistniałą sytuacją, często odczuwa silny lęk. Zdarza się, że organizm człowieka tak silnie reaguje, że uszkodzeniu ulegają narządy wewnętrzne, może dojść do zawału, a także śmierci.

Czas uaktywnienia się reakcji disulfiramowej

Esperal na co dzień nie jest przez Pacjenta odczuwany – produkt medyczny nie krępuje ruchów, nie jest wyczuwalny pod skórą, ani nie daje żadnych innych sygnałów swojej obecności. Jedynie niewielka blizna po zabiegu jest dowodem na przeprowadzony zabieg. Należy podkreślić, że powyższa sytuacja jest efektem połączenia alkoholu i substancji aktywnej tabletki. Warto uświadomić sobie, że w tym aspekcie nie tylko same napoje procentowe wywołują złe samopoczucie, ale i wszelkie produkty z alkoholem w składzie, takie jak: słodycze, ocet, płyn do higieny jamy ustnej, perfumy, dezodoranty, a także niektóre leki, np. popularne syropy na kaszel.

Esperal – czy jest się czego bać?

Esperal, w zależności od sposobu jego użycia, może być siłą, która pomoże zerwać z nałogiem lub może wyrządzić krzywdę. Wszystko jest tak naprawdę w rękach samego Pacjenta. Jeżeli szczerze chce pozbyć się choroby alkoholowej, ale potrzebuje motywacji i wsparcia, wszywka może być dobrym rozwiązaniem, szczególnie kiedy prowadzone są inne działania odwykowe. Tym samym Pacjent daje sobie możliwość przepracowania głodu alkoholowego, a także uczy się nowych nawyków, co wszywka dodatkowo umacnia. Jednak w przypadku kiedy Pacjent nie prowadzi leczenia wielotorowo, a sama decyzja o zaszyciu wyniknęła od wpływów z zewnątrz (np. od szefa, który straszy zwolnieniem lub żony grożącej rozwodem), wszywka alkoholowa wykaże niską skuteczność, ponieważ, nawet jeśli taka osoba skutecznie zachowa abstynencję przez czas działania substancji czynnej, po jej ustaniu, alkoholik sięgnie po alkohol, ciesząc się brakiem konsekwencji.

Bezpieczeństwo i przebieg zabiegu

W kwestii bezpieczeństwa, warto wybrać taki gabinet, który będzie charakteryzować się profesjonalizmem, a także będą w nim pracować doświadczeni i wykwalifikowaniu lekarze, mający do dyspozycji oryginalny lek, sterylne narzędzia, a także nowoczesny sprzęt. Dodatkowo, w trosce o ogólne dobro Pacjenta, podawane jest mu znieczulenie miejscowe, dzięki czemu eliminuje się czynnik bólu, zachowując świadomość danej osoby. Mimo wszystko, fundamentem bezpieczeństwa zabiegu jest pierwszy etap zabiegu, jakim jest konsultacja medyczna. To dzięki niej lekarz diagnozuje ogólny stan zdrowia Pacjenta, weryfikując istnienie przeciwwskazań zabiegowych. Analizuje także potrzeby i oczekiwania danej osoby, indywidualnie dobiera odpowiednią dawkę leku, a także sprawdza trzeźwość oraz stan wiedzy Pacjenta na temat sposobu działania wszywek. Podpisywane są także stosowne dokumenty, jak zgodna na zabieg. Z tego powodu tak ważne jest, aby Pacjent był całkowicie szczery ze swoim lekarzem. W przeciwnym razie zabieg może być zarówno niebezpieczny, jak i całkowicie nieskuteczny. Kiedy dana osoba została zakwalifikowana do zabiegu, a podane znieczulenie już działa, lekarz wspólnie z Pacjentem wybierają miejsce implantacji Esperalu. Zwykle jest to pośladek, ramię lub łopatka. Następnie sterylnymi narzędziami rozcina skórę na niewielkim fragmencie i głęboko pod skórą umieszcza lek. Rana zaszywana jest szwami, przykłada się opatrunek i podaje antybiotyk. Pacjent ma możliwość wyboru typu szwów oraz formy podania ochrony przed drobnoustrojami. Na koniec wydawane są zalecenia pozabiegowe. Dużym atutem zabiegu jest fakt, że oprócz blizny, nie występują charakterystyczne skutki uboczne. Zdarza się jednak, że organizm reaguje na tabletkę jak na ciało obce, odrzucając ją. W takim przypadku należy zgłosić się ponownie do lekarza.

Przeciwwskazania i wskazania zabiegowe:

Lekarz może odmówić wykonania zabiegu u osób, które: są w stanie nietrzeźwym, nie zachowały obowiązkowej abstynencji przez dwie doby przed zabiegiem, wykazują nadwrażliwość na jakikolwiek składnik tabletki, są w ciąży lub karmią piersią, są niepełnoletnie, a także chorują przewlekle np. na choroby układu krążenia, choroby wątroby lub posiadają zaburzenia psychiczne.

Wskazaniem do włączenia wszywki alkoholowej jest uzależnienie od alkoholu, niewystarczająca motywacja i słaba silna wola, szczera chęć zmian, a także wsparcie innych oddziaływań leczniczo-terapeutycznych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy