Gwintowniki ręczne – jak wybrać najlepsze?

Opublikowano:
Autor:

Gwintowniki ręczne – jak wybrać najlepsze? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Decydując się na zakup gwintowników, warto zwrócić uwagę na kilka newralgicznych aspektów – dzięki odpowiedniemu wyborowi podejmowane prace przebiegać będą sprawnie i skutecznie. Jakie kwestie należy uwzględnić, wybierając gwintowniki ręczne?

Producent – czy ważna jest marka?

Odwiedzając sklep z narzędziami do obróbki skrawaniem, niejednokrotnie można spotkać się z bogatym wyborem, co dla osoby początkującej w tej branży okazuje się nieco przytłaczające. Pierwszą kwestią, braną pod uwagę przy wyborze gwintowników jest marka, którą sygnowane są narzędzia. W Polsce na rynku narzędzi ślusarskich działa jedna, wyspecjalizowana firma, produkująca wysokiej jakości gwintowniki Fanar. Jej produkty są sprawdzone i godne polecenia. Inną marką jest FRA – to serbski producent narzędzi, również dbający o jakość oddawanych na rynek produktów.

Materiał wykonania gwintowników

Należy pamiętać, że o jakości narzędzi, w tym również gwintowników decyduje materiał, z jakiego zostały wyprodukowane. Renoma wymienionych powyżej producentów wynika między innymi z użycia najlepszych surowców podczas tworzenia narzędzi. Chcąc mieć pewność odporności na uszkodzenia mechaniczne, skuteczności i efektywności pracy, a także wysokiej wydajności gwintowników, najlepiej wybierać te, które bazują na szybkotnącej stali HSS lub HSSE z dodatkiem 5% kobaltu.

Wybór zoptymalizowany do konkretnych potrzeb

Chcąc zaopatrzyć się w najlepsze gwintowniki, warto dostosować swój wybór do sprecyzowanych potrzeb i wymagań, a konkretnie – do planowanych prac. Należy zwrócić uwagę na parametry narzędzi, a także dostosować je do obrabianego materiału – jego struktury, podatności na obróbkę i twardości. Najważniejsze parametry gwintowników to:

  • skok gwintu,
  • długość części roboczej,
  • długość części gwintującej,
  • długość całkowita,
  • średnica części chwytowej,
  • średnica otworu pod gwint,
  • przekrój zbieraka.

Ciekawym pomysłem jest zakup zestawu – taki komplet narzędzi do gwintowania zawiera zazwyczaj niezbędne elementy, umożliwiające skuteczną realizację zamierzonych celów. Komplet gwintowników może być dwu- lub trzy elementowy – zazwyczaj w jego skład wchodzi zdzierak i wykańczak, czasem także gwintownik pośredni. Warto pamiętać, że brak gwintownika pośredniego determinuje niższą cenę zestawu narzędzi, jednak niekorzystnie wpływa na gwintownik wykańczający, który w takim przypadku jest narażony na intensywniejszą eksploatację.

Wybierając gwintownik m10, należy zatem sprecyzować własne oczekiwania, zweryfikować dostępne na rynku narzędzia pod kątem surowca, z jakiego zostały wykonane i producenta, który je stworzył. Najlepsze gwintowniki ręczne posłużą swoją funkcjonalnością przez długi czas, dlatego warto w nie zainwestować.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE