Ponieważ od zakończenia II wojny światowej minęło tak wiele lat, osoby mieszkające w Warszawie, a także i ci, którzy zaglądają tam jedynie przejazdem, w większości przestali zwracać uwagę na pamiątki z tamtych czasów. Warto jednak przypomnieć sobie historię, szczególnie tę związaną z Powstaniem Warszawskim, które stało się jednym z najważniejszych wydarzeń w wojennej Polsce. W stolicy nadal znajdziemy wiele punktów, które odegrały duże znaczenie podczas trwających walk. Jeśli zechcemy urządzić sobie wycieczkę do Warszawy śladami historii, zdecydowanie trzeba obejrzeć te miejsca.
Stare Miasto
Ta dzielnica Warszawy chyba najbardziej odczuła na sobie skutki trwającego powstania. Była zresztą zaciekle broniona od 7 sierpnia do 2 września. Niestety polskie działania zakończyły się niepowodzeniem. W efekcie piękna Starówka została niemal doszczętnie zniszczona, wliczając w to również Zamek Królewski. Oczywiście wszystkie elementy zostały odbudowane i dziś cieszą nasze oko, warto jednak przejść się po okolicy i przywołać historyczne fakty.
Będąc w tym rejonie możemy przy okazji zwiedzić takie zabytki jak Katedra św. Jana, Plac Zamkowy z kolumną Zygmunta III czy też kolegium jezuickie. Stare Miasto pozwala w pełni poczuć atmosferę Warszawy – długi spacer po tej okolicy sprawi, że zapoznamy się z codziennym życiem miasta, jednocześnie odwiedzając te zakątki, które niegdyś były świadkami wojennych walk.
PAST
Pod tym skrótem kryje się Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna, znajdująca się w gmachu przypominającym budową średniowieczną wieżę. Mieści się przy ulicy Zielnej, a powstała na początku XX wieku. W trakcie wojny Niemcy wykorzystywali to miejsce, żeby skontaktować się z Generalną Gubernią. Odbicie budynku PAST-y odbyło się w dniach 20-23 sierpnia 1944 roku i zakończyło się zwycięstwem. Był to jeden z nielicznych, ale za to pamiętnych jasnych punktów Powstania Warszawskiego.
Oczywiście gmach został częściowo zniszczony podczas wojny, jednak po jej zakończeniu odbudowano zrujnowane elementy. Obecnie na szczycie znajduje się taras widokowy, udostępniany przede wszystkim podczas nocy muzeów oraz w rocznicę odbicia. Na dachu znajduje się też aluminiowy symbol Polski Walczącej.
Wola
Makabryczna nazwa „rzeź Woli” nie wzięła się znikąd. To właśnie tutaj, w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego, częściowo zrealizowano rozkaz Hitlera polegający na zburzeniu miasta i wymordowaniu mieszkańców. Policja niemiecka i esesmani wymordowali w tej części Warszawy ponad 65 tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci.
W dzielnicy znajduje się oczywiście wiele miejsc upamiętniających tamte tragiczne wydarzenia. Większość z nich powstała wraz z nadejściem XXI wieku. Jest zatem pomnik Ofiar Rzezi Woli, odsłonięty w 2004 roku, plac Męczenników Warszawskiej Woli czy też Kaplica Pamięci Narodowej. Warto też pamiętać, że prochy eksterminowanych spoczęły na Cmentarzu Powstańców Warszawy.
Siedziby stacji nadawczej Armii Krajowej
8 sierpnia 1944 roku została uruchomiona stacja nadawcza AK „Błyskawica”, która aż do końca powstania informowała o przebiegu trwających walk. Na początku nadajnik znajdował się w Pocztowej Kasie Oszczędności – czyli w gmachu dzisiejszej Poczty Głównej – następnie został przeniesiony do kawiarni „Adria” przy ulicy Moniuszki, gdzie obecnie znajduje się oddział PZU. Nadajnik wędrował dalej: najpierw do budynku będącego niegdyś ambasadą ZSRR (ul. Poznańska), zaś finałowe dni „Błyskawicy” miały miejsce w Bibliotece Publicznej przy ulicy Koszykowej. 4 października nadano ostatni komunikat – po nim nadajnik został zniszczony.
Gdzie zatrzymać się w Warszawie?
Podróż śladami Powstania Warszawskiego brzmi kusząco? Koniecznie trzeba rozejrzeć się za noclegiem. Hotele w Warszawie na szczęście umożliwiają szeroki wybór.
Interesującą propozycją jest z pewnością Hotel Novotel Warszawa Centrum. Położony w korzystnej lokalizacji – od Dworca Głównego i Pałacu Kultury dzieli nas zaledwie 5-minutowy spacer – kusi komfortowymi, klimatyzowanymi pokojami. Na terenie obiektu znajdują się takie udogodnienia jak sauna i centrum fitness, zaś w pobliżu znajduje się kort tenisowy i organizacja wycieczek łodzią. Całodobowy bar stale zapewnia drinki, a hotelowa restauracja dostarcza pyszne posiłki. W takim miejscu z pewnością odpoczniemy.
Dobrym rozwiązaniem będzie także Hotel ibis budget Warszawa Centrum. Nowoczesne wnętrze w połączeniu z atrakcyjną lokalizacją sprawia, że to wygodny pomysł na nocleg. Goście mogą wybierać spośród 176 ładnie urządzonych, komfortowych pokoi. Jeśli jesteśmy fanami sportu, to warto wiedzieć, że hotel jest położony w niedużej odległości od Stadionu Narodowego. Po hotelowym śniadaniu nie pozostaje nam nic innego, jak ruszyć na zwiedzanie Warszawy w celu odkrycia historycznych pamiątek.