Różne rodzaje pościeli - różne techniki prania
Obecnie najpopularniejsze są pościele z gładkich, przyjemnych w dotyku materiałów, które latem przyjemnie chłodzą, a zimą właściwie regulują temperaturę ciała śpiącej osoby. Mowa tu o satynie i bawełnie. Jeszcze kilkanaście lat temu najmodniejsze były pościele z tzw. kory. Ostatnie lata to również synkretyzm w dekoracji wnętrz sypialnianych. Coraz częściej pościel traktuje się jako spójny element dekoracji wnętrza i dobiera się ją do zasłon, czy mebli. Dlatego też w większości domów pojawiły się pościele z nadrukiem, barwione lub szyte z kolorowych nici, co rodzi dodatkowe trudności podczas prania.
Każdy rodzaj tkaniny w połączeniu z nadanym jej kolorem wymaga odmiennej techniki prania. Mowa tu nie tylko o odpowiedniej temperaturze wody, ale też o szybkości wirowania, rodzaju zastosowanych detergentów, czy intensywności samego programu piorącego pralki.
Jak prać pościel satynową?
Jeśli dokładnie przyjrzymy się oznaczeniom na pościeli satynowej, zauważymy, że satyna to też bawełna. Mówi się o tej tkaninie bawełna satynowa lub odwrotnie - satyna bawełniana. Materiał w dotyku jest bardzo miły, lekko chłodny i śliski. Mówi się też, że jest bardziej przewiewny niż inne rodzaje tkanin. W jakiej temperaturze zaleca się pranie pościeli satynowej?
Przy praniu satyny należy przede wszystkim pamiętać, żeby wywrócić poszwy na lewą stronę, co uchroni je przed zbyt szybką utratą koloru. Temperatura prania pościeli satynowej nie powinna przekraczać 60 stopni Celsjusza, choć ta wartość powinna być zarezerwowana dla mocnych zabrudzeń i plam. 40 stopni Celsjusza w zupełności wystarczy. Warto jest zachować metkę czy ulotkę z opakowania, bo zwykle producent określa dokładne parametry prania, dzięki którym będziemy mieć pewność, że nie zniszczymy sobie pościeli. Pamiętajmy też, że satyna może źle znosić wirowanie. Duże poszwy mogą zostać rozdarte lub pozaciągane. Nie stosujmy też wybielaczy, ani żadnych mocniejszych detergentów, lecz zwykły proszek lub płyn do prania. Pranie pościeli powinno być nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne.
Jak prać zwykłą pościel bawełnianą?
Pościel z dżerseju i bawełny pierze się w podobnych warunkach jak pościel satynową. Z tą różnicą, że znosi ona nieco lepiej wyższe temperatury. Zatem w tym przypadku dopuszcza się suszenie dżerseju w suszarkach bębnowych i prasowanie go w temp. nie przekraczającej 200 stopni Celsjusza. W jakiej temperaturze prać więc pościel bawełnianą? Przyjmuje się wartość do 60 stopni Celsjusza. Pamiętajmy jednak, by i tu nie stosować wybielaczy, przewracać poszwy na lewą stronę, a w przypadku kolorowego dżerseju, również szczególnie unikać skrajnych, dopuszczalnych temperatur. Warto też przy zakupie pościeli zainwestować w tkaninę typu renforce, gdyż jest bardziej odporna na zagniecenia i uszkodzenia w praniu oraz mechacenie się.
Pościel z kory i frotte - jak i w ilu stopniach prać?
Kora zyskała sobie popularność ze względu na praktyczność. Nie trzeba jej prasować, jest naturalnie pomarszczona, a więc i odporna na zagniecenia, więc pranie pościeli z kory jest stosunkowo proste. Sam materiał jest solidny i nawet kolorowa pościel z kory bardzo wolno się odbarwia. Tu jednak też są pewne restrykcje, bo zabrania się jej krochmalenia, a już tym bardziej prania w wyższych temperaturach. Najlepiej jest prać ten rodzaj materiału w temperaturze nie przekraczającej 40 stopni.
Pościel frotte, przypominająca nieco swoją fakturą ręcznik frotte nie jest najpopularniejszym rodzajem tkaniny do spania. Warto ją jednak wymienić w tym zestawieniu, gdyż tkanina frotte często wykorzystywana jest do szycia prześcieradeł. Nie jest to najtrudniejszy materiał do prania. W przypadku materiałów frotte warto raczej zadbać o pralkę niż o praną pościel. Namoczone frotte absorbuje dużą ilość wody, a więc może być ciężkie. Jeśli zbytnio obciążymy nią bęben i ustawimy wirowanie, możemy z łatwością przeciążyć mechanizm pralki i ją uszkodzić.