Reklama

Jak wybrać nowoczesne lampy do jadalni?

Opublikowano:
Autor:

Jak wybrać nowoczesne lampy do jadalni? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Jadalnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Spędzamy w nim stosunkowo wiele czasu i często życie rodzinne koncentruje się wokół posiłków. W ich trakcie rozmawiamy i spędzamy ze sobą czas. Dlatego warto zadbać o to, aby kuchnia była funkcjonalna i estetyczna.

O komforcie użytkowania pomieszczenia, a także o jego estetycznych walorach decydują często detale. Bardzo ważne jest też oświetlenie pomieszczenia. Nowoczesne lampy do jadalni mogą zadecydować o tym, jak będziemy się czuć w jadalni. Odgrywają podwójną rolę. Stanowią źródło światła, a jednocześnie są w stanie wydobyć z pomieszczenia wszystko, co najlepsze i ukryć jego wady i mankamenty. Lampy należy wybierać, patrząc nie tylko przez pryzmat designu, ale i wielkości. W jadalni ma to szczególne znaczenie. Jeżeli lampa będzie zbyt duża, może łatwo przytłoczyć przestrzeń ponad stołem, z kolei za mała, będzie prezentować się nieciekawie i bezbarwnie i da nam niewiele światła. Istnieje jednak zasada, wedle której należy dobrać rozmiar lampy do danego stołu. Blat, który ma więcej niż pół metra, pozwala na założenie lampy, która ma średnicę ponad pięćdziesięciu centymetrów. Mniejszy stół wymaga zastosowania lżejszej i małej lampy.

Im mniejsza lampa, tym niżej musi wisieć nad blatem. W ich przypadku nie powinno być to więcej niż sześćdziesiąt centymetrów. W przypadku dużych lamp możemy je podnieść nawet na dziewięćdziesiąt centymetrów. Lampa jadalniana to oświetlenie centralne. Bardzo ważne jest zatem, aby równomiernie oświetlała blat stołu i nie oślepiała osób siedzących wokół. Blask lampy jadalnianej powinien być ciepły, niezbyt mocny i nieco rozproszony. Z tego powodu najczęściej wybiera się lampy o kloszach skierowanych w dół lub transparentne, szklane oprawy, wyposażone w mleczne żarówki, dające delikatne światło. Dobrym wyborem, który wpisuje się w najnowsze trendy, jest wykorzystanie lamp o kilku kloszach, które są zawieszone na różnych wysokościach. Możemy też zdecydować się na lampę, która ma zainstalowaną regulacje mocy żarówki. Dzięki temu będziemy w stanie dobrać moc oświetlenia do pory posiłku i sytuacji, w której na przykład wieczorem chcemy zajrzeć do lodówki.

Nowoczesna lampa musi być dostosowana do stylu pomieszczenia. Wszystko zależy tu od tego, jak zaaranżowaliśmy kuchnie. Jeśli jest ona utrzymana w stylu nowoczesnym i odważnym, to taka powinna być też wisząca lampa. Możemy pozwolić sobie wtedy na mniej typowe konstrukcje i bardziej nowatorskie. Z kolei w sytuacji, kiedy kuchnia jest utrzymana w stylu skandynawskim lub śródziemnomorskim, to powinniśmy postawić na elegancką i nieco stosowaną nowoczesność. Jeżeli kuchnia połączona jest z jadalnią, to warto postawić na antagonizm. Możemy wtedy zamontować dwie różne lampy, nawet w odmiennych stylach. Istotna jest też oczywiście kolorystyka lampy. Tu także warto skorzystać z kontrastu. Jeżeli kuchnia jest w kolorze białym, to zdecydujmy się na czarną lampę. Jeżeli kuchnia jest utrzymana w ciemniejszych barwach, to kontrast w postaci jasnej lampy będzie się tu doskonale komponował.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE