reklama

Jak żywić kota, aby go nie przekarmić?

Opublikowano:
Autor:

Jak żywić kota, aby go nie przekarmić? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestylePrawidłowe karmienie kota polega nie tylko na wyborze odpowiedniej karmy, ale również na podawaniu mu jej w odpowiednich ilościach. Wystarczy dać kotu odrobinę więcej jedzenia, niż wynika z zapotrzebowania kalorycznego, aby go przekarmić. Jak uniknąć takiej sytuacji? Jak karmić kota, aby proporcje posiłków były zgodne z odpowiednim dla niego bilansem kalorycznym? Poznaj odpowiedź!

Ile powinien jeść kot? Zapotrzebowanie energetyczne

Zastanawiając się nad tym, ile powinien jeść kot, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego zapotrzebowanie energetyczne. Składa się na nie kilka czynników, a konkretniej:

  • wiek, 
  • masa ciała,
  • rasa, 
  • stan zdrowia,
  • aktywność fizyczna.

Wszelkiego rodzaju stany chorobowe wpływają bezpośrednio na to, ile powinien jeść kot. Gdy pojawiają się objawy świadczące o problemach zdrowotnych pupila, niezbędna jest konsultacja z dietetykiem zwierzęcym oraz lekarzem weterynarii, którzy dokładnie ocenią stan kota, a także jego potrzeby żywieniowe. Warto też zauważyć, że koty po zabiegach kastracji lub sterylizacji również wymagają szczególnego żywienia. Ich zapotrzebowanie kaloryczne jest o około 20-30% niższe niż w przypadku zwierząt, które nie zostały poddane tym operacjom. Paradoksalnie koty po zabiegach mają zazwyczaj większy apetyt. 

Konsekwencje przekarmienia kota

Przyjmuje się, że zdrowy i dorosły kot potrzebuje około 60 kcal na 1 kg masy ciała. Nawet jednorazowe przekarmienie kota może nieść za sobą negatywne skutki. Mruczek, który zjadł zbyt dużo, może czuć się źle, wymiotować lub mieć biegunkę. Podawanie zbyt dużej ilości kalorii zwierzęciu najczęściej spowodowane jest chęcią okazania mu miłości – dbaniem o to, aby niczego mu nie brakowało. Podobnie błędne założenie stanowi karmienie pupila jedzeniem przeznaczonym dla ludzi. Jest ono nie tylko wysokokaloryczne, ale również często szkodliwe dla czworonoga. Warto więc skomponować dietę swojego ulubieńca, opierając się na pełnoporcjowej karmie gotowej, podawanej w ilościach zalecanych przez producenta.

Przekarmianie kota może doprowadzić do nadwagi, a w jej konsekwencji – do otyłości. Są to dość oczywiste skutki, ale warto wiedzieć, że niejedyne. Przekarmianie kota może również przyczyniać się do rozwoju:

  • cukrzycy,
  • niewydolności wątroby,
  • osłabienia odporności, 
  • nadciśnienia tętniczego, 
  • stłuszczenia wątroby, 
  • problemów skórnych,
  • chorób stawów,
  • chorób układu mięśniowo-szkieletowego, 
  • zaburzeń endokrynologicznych, 
  • chorób nowotworowych, 
  • zaburzeń płodności, 
  • nietolerancji wysiłku. 

Żywienie kota zbyt dużymi porcjami i nieodpowiednią karmą jest więc dla niego bardzo niebezpieczne i może prowadzić do poważnych zaburzeń.

Karmienie kota przekąskami i nagrodami – tak czy nie?

Jak karmić kota? Czy można podawać mu przekąski? Można, jednak powinny one być stworzone z myślą o zwierzętach. Koty nie mogą jeść jedzenia przeznaczonego dla ludzi – pokarmy przeznaczone dla człowieka nie zaspokajają potrzeb żywieniowych kotów. Co więcej, ludzkie pokarmy mogą zawierać składniki toksyczne lub szkodliwe. Ponadto nie możemy traktować przekąsek jako głównego pokarmu dla czworonogów. Karmy uzupełniające powinny stanowić nie więcej niż 10% dziennej porcji kalorii i być wliczone do jego dziennego zapotrzebowania na energię pokarmową. Podstawą żywienia kota jest pełnoporcjowa karma gotowa. To ona zapewnia zwierzęciu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Specjaliści z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham zalecają stosowanie zarówno jedzenia mokrego, jak i suchego, przy czym to pierwsze powinno pokrywać 90% masy produktów spożywanych przez kota w ciągu dnia. W praktyce warto podawać pupilowi mięsiste kawałki w galaretce lub sosie na śniadanie i kolację. Z kolei miseczkę z suchymi granulkami najlepiej wystawiać na noc oraz wtedy, gdy mruczek zostaje sam w domu. Mamy nadzieję, że wiesz już, jak dużo powinien jeść kot. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy