reklama
reklama

Jakie są próby złota?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: mennica.com.pl

Jakie są próby złota? - Zdjęcie główne

foto mennica.com.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleDo zakupu złota, czy to w postaci biżuterii, czy też monet lub sztabek inwestycyjnych, warto przygotować się pod kątem merytorycznym. Jedno z kluczowych zagadnień, które koniecznie trzeba opanować, to tzw. próby. Jakie są próby złota i co jeszcze należy o nich wiedzieć?
reklama

Złoto jest niezwykle trwałe i niepodrabialne, ale z drugiej strony bardzo kowalne i ciągliwe. Te dwie ostatnie cechy sprawiają, że do produktów wykonywanych z tego kruszcu dodaje się również inne twardsze metale, takie jak cynk, srebro czy miedź. To, ile złota i innych składników występuje w danym wyrobie, określa się przy pomocy miernika zwanego próbą.

Co to jest próba złota?

reklama

Próba złota to nic innego, jak wskaźnik określający liczbę jednostek czystego złota, które przypadają na 1000 jednostek masy stopu danego produktu. Gdy takich jednostek przypada na przykład 750, oznacza to, że produkt wykonano z próby złota 750 – jest to również jednoznaczne z tym, że jego stop zawiera 75 proc. złota. Ponieważ zawartość najcenniejszego kruszcu może być różna, występują jego różne próby. Które są najbardziej popularne i w jaki sposób je się oznacza?

Próby złota – oznaczenia i rodzaje

reklama

W praktyce próby złota oznacza się na kilka sposobów. Najprostszy i jednocześnie najbardziej popularny został już wstępnie opisany w powyższym fragmencie. W tym wypadku na przykład próba złota 500 oznacza 50-procentową zawartość kruszcu w produkcie, natomiast wyrób wyprodukowany z czystego złota oznacza się próbą 999,9.

Próbę złota określa się także cyframi od 0 do 6 oraz w karatach (symbolem Ct). W tym pierwszym standardzie produkty wykonane z czystego złota mają próbę 0, a każda kolejna cyfra odnosi się do wyrobu o mniejszej zawartości złota; najniższa, 6 próba, spotykana jest głównie w tańszej biżuterii i oznacza 33,3-procentową zawartość złota.

reklama

Karatami oznacza się głównie wyroby jubilerskie. Taki przelicznik zawartości kruszcu jest dość skomplikowany i mało intuicyjny, przez co posługiwanie się nim przysparza wiele trudności. Warto jednak zapamiętać, że im więcej karatów ma dany produkt, tym więcej zawiera złota – ich najwyższa możliwa liczba to 24, co odpowiada próbie 999,9.

Im wyższa próba złota, tym lepiej?

reklama

Niektórym może się wydawać, że najbardziej pożądane są produkty o wysokiej próbie złota. W rzeczywistości kwestia ta ma znaczenie głównie dla inwestorów, którzy nabywają złote monety i sztabki w celach stricte inwestycyjnych. Dlatego takie produkty faktycznie są najczęściej wykonywane z czystego złota próby 999,9.

Wyroby jubilerskie nie zawierają tak dużej ilości kowalnego złota, ponieważ muszą wykazywać się większą twardością. W ich przypadku używa się domieszki innego twardszego metalu, na przykład cynku, srebra czy platyny, a najpopularniejszymi próbami złota są: 585 (14 Ct) oraz 750 (18 Ct).

Na stronie: https://www.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/poradnik-inwestora-lista/proby-zlota można znaleźć więcej przydatnych informacji na temat prób złota oraz inwestowania w ten cenny kruszec.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama