Wycena szkody - na co zwrócić uwagę?
Wycena szkody na pojeździe bardzo często jest zaniżona. Ubezpieczyciele poprzez zastosowanie wielu sztuczek wypłacają niższe odszkodowanie niż powinni. Co takiego robią?Najczęściej zamiast części oryginalnych w wycenie podają kwoty tzw. zamienników. Są to części nieoryginalne, sporo tańsze i nie zalecane przez producenta pojazdu. Różnica w ich cenie jest niewiarygodna. Tymczasem zgodnie z wydanym już jakiś czas temu orzeczeniem przez Sąd Najwyższy, jeśli w danym pojeździe przed uszkodzeniem była zamontowana część oryginalna to taka powinna się także znaleźć w wycenie ubezpieczyciela.
Kolejna sztuczka to zbyt niskie koszty robocizny. Bardzo często są to stawki nawet o połowę niższe, niż te które obowiązują na danym rynku. Chodzi tutaj roboczogodziny mechanika, blacharza i lakiernika.
Zbyt niska wycena? Uzyskaj dopłatę do odszkodowania
Osoby, które uważają że otrzymały zbyt niską wycenę szkody mogą albo samodzielnie walczyć z ubezpieczycielem albo w ciągu kilku dni od zgłoszenia sprawy uzyskać dopłatę do odszkodowania z OC lub AC.Jak uzyskać dopłatę? Wystarczy przesłać do firmy zajmującej się dopłatami, takiej jak ToTwojaKasa, wycenę szkody i decyzję ubezpieczyciela. Po kilku dniach otrzymasz informacje czy odszkodowanie jest faktycznie zaniżone i jaką kwotę dopłaty możesz uzyskać. W ciągu 5 dni od dopełnienia formalności jest realizowany przelew na wskazane konto bankowe.
Czy każdy może otrzymać dopłatę do odszkodowania?
Nie, nie każdy. Trzeba spełnić kilka warunków. Nie są to jakieś wygórowane warunki, ale konieczne aby uzyskać dopłatę. Oczywiście najbardziej podstawowym jest zaniżone odszkodowanie i rozliczenie gotówkowe.Bardzo istotny jest czas - od wydania decyzji ubezpieczyciela nie może minąć okres trzech lat. Po tym okresie następuje przedawnienie roszczeń i nie jest możliwe uzyskanie nic więcej.
Kolejną kwestią jest zawarcie ugody - w niej zawiera się rezygnacja osoby poszkodowanej z dalszych roszczeń wobec zakładu ubezpieczeń. Dlatego zawierając ugodę nie można już się ubiegać o dopłatę do odszkodowania.
Co ciekawe, dla uzyskania dopłaty nie jest istotne to, czy dany pojazd został naprawiony czy też nie. Dopłatę można uzyskać także, jeśli nastąpiła sprzedaż samochodu. Więcej o dopłacie do odszkodowania dowiesz się tutaj: https://totwojakasa.pl/doplaty-do-odszkodowan/
Ile można otrzymać dopłaty?
Jest to kwestia indywidualna. Wszystko zależy od rodzaju i ilości nieprawidłowości pojawiających się w wycenie naprawy. Jak wynika z danych podanych przez totwojakasa.pl średnia dopłata to 2300 zł.Niejednokrotnie kwota dopłaty przewyższa to, co poszkodowany otrzymał od ubezpieczyciela. Warto zatem choćby przesłać do firmy odszkodowawczej dokumenty do analizy.