Reklama

Na czym polega zabieg gastroskopii weterynaryjnej?

Opublikowano:
Autor:

Na czym polega zabieg gastroskopii weterynaryjnej? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Gastroskopia weterynaryjna u psa i kota to zabieg wchodzący w skład badań endoskopowych, które pozwalając na dokładne oględziny wnętrza układu pokarmowego, układu oddechowego czy układu rozrodczego zwierzaka w celu ustalenia przyczyn różnego rodzaju schorzeń. Dzięki możliwości wprowadzenia do organizmu urządzenia nazywanego wideoendoskopem lub fiberoskopem, lekarz weterynarii jest w stanie dostrzec wszelkie niepokojące zmiany w budowie i strukturze tkanek dwunastnicy, żołądka, jam nosowych, tchawicy, oskrzeli, pochwy czy jelit.

Czy zabieg gastroskopii weterynaryjnej u psa lub kota różni się od badania wykonywanego u ludzi? Jak ma się gastroskopia do endoskopii?

Gastroskopia weterynaryjna u psa czy kota to zabieg analogiczny do tego typu badania przeprowadzanego u ludzi. Wykonują go między innymi lekarze z Gliwickiej Kliniki Weterynaryjnej. Gastroskopię zalicza się do zabiegów endoskopowych. Co to właściwie oznacza?

Endoskopia to ogólna nazwa grupy różnych badań diagnostyczno-leczniczych wykorzystywanych zarówno w medycynie, jak i weterynarii. Badania endoskopowe polegają na oglądaniu wnętrza organizmu dzięki wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu w postaci wideoendoskopów lub fiberoskopów. Są to swego rodzaju wzierniki wyposażone we własne źródło światła, które umieszcza się w podlegającym badaniu obszarze ciała. Występują w wariancie sztywnym i elastycznym. Z wykorzystaniem endoskopów możliwe jest oświetlenie wnętrza wybranego narządu, następnie, dzięki sprawnemu systemowi soczewek - przekazanie jego obrazu na nieustannie kontrolowany przez lekarza ekran. Wziernik ten wyposażony jest także w specjalny kanał narzędziowy, dzięki któremu do wnętrza organizmu wprowadzić można wyposażenie niezbędne do pobierania próbek materiału czy przeprowadzenia różnego rodzaju zabiegów.

Dzięki endoskopii zbadać można:

  • drogi oddechowe
  • przy pomocy fiberoskopu zbadać można także obszar jam nosowych i jamy nosowo-gardłowej (rhinoskopia)
  • stawy (artroskopia),
  • pochwę i szyjkę macicy
  • cewkę moczową i pęcherz
  • żołądek lub wątrobę
  • przewód pokarmowy

Mój zwierzak połknął zabawkę, co teraz?

Zabieg gastroskopii jest najlepszym możliwym wyjściem w sytuacji, gdy pupil połknął zabawkę bądź inny przedmiot, który zalega mu w żołądku. Dzięki wprowadzeniu do organizmu endoskopu możliwe jest zlokalizowanie, a następnie sprawne usunięcie ciała obcego bez konieczności przeprowadzania otwartego zabiegu chirurgicznego. Jak poznać, że zwierzak połknął coś, czego nie powinien? Kluczowe symptomy reprezentowane przez psa to wspomniane już wymioty, utrata apetytu, narastający ślinotok, głośne odkrztuszanie, a nawet duszności. Czworonóg może stać się apatyczny i przestać reagować na bodźce, które wcześniej sprawiały mu przyjemność Konsekwencją obecności ciała obcego w organizmie naszego czworonoga mogą być uszkodzenia mięśniówki, perforacje, a nawet martwica tkanek czy zgon pacjenta.

Publikacja: insane.agency

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE