Reklama

Nauka języka może być ciekawa.

Opublikowano:
Autor:

Nauka języka może być ciekawa. - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Nauka języka, podobnie jak nauka innych przedmiotów nie kojarzy się raczej z zabawą. Każdy kto się uczył, a także Ci którzy pobierają wykształcenie obecnie słowo nauka kojarzą z nieprzyjemnym czasem siedzenia w sali, pełnej podobnych mu, jej, osób patrzących z mniejszym lub większym zainteresowaniem na to co się dzieje za oknem, a nie koniecznie zwracającą uwagę na to co próbuje przekazać nauczyciel.

Nauka dla większości, to nudne niezrozumiałe podręczniki, które zawierają podstawy programowe, to w końcu tablica - miejsce kaźni dla wielu uczniów. W taki sposób też postrzegane jeszcze nie dawno szkoły językowe, gdzie zgromadzeni w dość sporych grupach słuchacze próbowały wykuć na pamięć słówka i gramatykę licząc na to, że to wystarczy do osiągnięcia sukcesu, jakim jest swobodna konwersacja z obcokrajowcem w jego rodzimym języku. Niestety często praktyka szybko weryfikowała oczekiwania. Już pierwszy kontakt pokazał, że to co poznało się w szkole językowej nie przystaje do rzeczywistości. Język jaki większość szkół uczyła, jest językiem literackim, którego nie ma w obiegu codziennym. Najlepszym tłumaczem okazywały się ręce, które wspomagały nasz język. Na szczęście powstają co raz to nowe szkoły, które chcąc przyciągnąć chętnych muszą nieco zmienić styl nauczania, by proces ten przynosił efekty przede wszystkim dla chętnych poznania języka obcego.

Nie każdy ma talent lingwistyczny, ale przynajmniej spora część społeczeństwa ma chęci poznania języka obcego na tyle, by swobodnie móc się porozumieć przynajmniej podczas wykonywania takich czynności jak zakupy, zamawianie posiłku w restauracji, czy też luźnej rozmowy z przypadkowo poznaną osobą. Na szczęście szkoły takie jak https://gerelis.pl/ pozwalają to osiągnąć w bardzo przyjemny sposób. Już wcześniej naukowcy zauważyli, że sposób tradycyjny nauczania poprzez podawanie faktów, braku interakcji nie tylko pomiędzy uczniem a wykładowcą, ale również pomiędzy uczniami czy słuchaczami jest nieefektywna. Najlepsze efekty przynosi nauka pomieszana z zabawą. To tyczy się nie tylko dzieci, choć najszybciej poprzez zabawę tę grupę pewnych rzeczy nauczyć, ale również osoby starsze mogą skorzystać z tego pomysłu. Najważniejsza sprawa, że w szkole można poznawać żywy język, jakim rozmawiają normalni ludzie, których można spotkać na ulicy w Londynie, Manchesterze, Paryżu, czy też Berlinie. Położenie największego nacisku na naukę swobodnej konwersacji sprawia, że zajęcia w takiej szkole nie tylko przynoszą wymierne efekty, ale również, a może przede wszystkim są ciekawe. Czy ktoś słyszał o szkole, gdzie nie ma podręczników? Można by było pomyśleć, że jest to niemożliwe. Szkoła Gerelis to szkoła bez podręczników, a pomoce naukowe są w języku, którego uczeń pragnie się nauczyć. Doskonałym pomysłem skierowanym przede wszystkim do najmłodszych uczniów jest to, że nauka jest pobierana nie w klasycznych salach wykładowych, ale w pokojach, pełnych zwierząt. Obecność zwierzaków podczas nauki doskonale podobno wpływa na koncentrację dzieci, o co jest trudno, co wie każdy rodzic i nauczyciel.

Wiele osób, które będące już w co najmniej wieku średnim zastanawia się nad nauką języka. Od podjęcia takiej nauki powstrzymuje ich najczęściej przekonanie, że starsi nie „łapią” tak szybko języka jak osoby młode. Jak jednak pokazują badania, osoby starsze nie uczą się wolniej niż młodzi. Co więcej pewne umiejętności zdobyte podczas życia mogą nawet taką naukę usprawnić. Mowa tu jest o umiejętności prowadzenia konwersacji. Poznanie języka obcego dla tej grupy osób może ułatwić poznanie kolejnych nowych, ciekawych osób, które można spotkać na wakacjach zagranicznych, ale również w naszym kraju. Tę grupę jednak trzeba przekonać, zmotywować, by podjęli trud nauczania. Pomysł na takie nauczanie ma również szkoła https://gerelis.pl/kursy/kursy-dla-doroslych/. Prowadzący kursy potrafili stworzyć atmosferę, która przyciąga również osoby starsze. Mniejsze grupy nauki, co sprawia, że osoby łatwiej się poznają i szybciej mogą próbować konwersacji w języku, którego się uczą, możliwość dostrojenia programu do poziomu nauczania, to wszystko sprawia, że nauka staje się przyjemnością. To doskonałe podejście do problemu nauczania osób wieku średnim i starszych, nie

tylko języka obcego, ale również innych umiejętności. Nauka prowadzona w formie zabawy dla starszych osób? A dlaczego nie? Przecież nikt nie powiedział, że starsi nie mogą się nauczyć czegoś w ten sposób. Zabawa pozwala odstresować się i uwolnić umysł od przeciążenia, a przy tym, nowe słówka, nowe zasady gramatycznej po prostu same mogą wpadać do głowy.

Poznawanie nowego języka to możliwość pokonywania barier. Możliwość poznania nowych ludzi, którzy nie zawsze rozmawiają po polsku. To w końcu tworzenie nowych możliwości dla zdobycia nowej ciekawej pracy, która może przynieść wiele satysfakcji. Czy warto poznawać nowe języki? Oczywiście, jednak warto to zrobić wykorzystując do tego zabawę, a efekt może być lepszy niż się oczekuje.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE