reklama

Oczko wodne w małym ogrodzie

Opublikowano:
Autor:

Oczko wodne w małym ogrodzie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle

W ogrodzie o dużej powierzchni można w atrakcyjny sposób zagospodarować staw albo zbudować sadzawkę z kaskadą. Obecnie jednak producenci akcesoriów ogrodowych oferują znacznie więcej rozwiązań, dzięki którym można również urządzić oczko wodne w małym ogródku. Wystarczy wybrać miejsce w ogródku oraz kupić gotową formę przeznaczoną do oczka wodnego. Małe oczko wodne czy sadzawka z kaskadą może odmienić wygląd każdego ogródka nadając mu nowy, atrakcyjny styl. Zanim jednak przystąpimy do zbudowania oczka wodnego warto odpowiednio przemyśleć i zaplanować całą przestrzeń ogrodu tak, aby można było swobodnie się w nim poruszać i odpoczywać.

Gotowe oczka wodne

Aby stworzyć oczko wodne z małej formy wystarczy niewiele ponad 2 m2. Formy wykonane z polietylenu są trwałe i bardzo proste w montażu. Koszt wykonania oczka w ogrodzie, a następnie utrzymania go w czystości nie jest wysoki ze względu na niewielkie rozmiary całej konstrukcji. Wystarczy wybrać formę o odpowiednim kształcie i zaplanować, w którym miejscu ogródka ma się znaleźć, a następnie w odpowiednim miejscu ogrodu przygotować wykop. Trzeba także uwzględnić rozmieszczenie roślin przystosowanych do środowiska wodnego i naturalnie je wyeksponować.

Rodzaje oczek wodnych

Gotowe formy do oczka wodnego powstają z grubego i trwałego polietylenu lub żywic poliestrowych. Polietylenowe formy są bardziej elastyczne i znacznie lepiej dostosowują się do kształtu wykopu niż formy z żywic, które są cięższe, dzięki czemu zapewniają konstrukcji lepszą stabilność. Tworzywa i akcesoria przeznaczone do budowy oczek wodnych są odporne na niskie temperatury, a ponadto bezpieczne dla roślin i zwierząt wodnych.

W serwisie https://www.plantica.pl/produkty/oczko-wodne/oczka-wodne znajduje się wiele form do oczek wodnych, kaskad, potoków i strumyków oraz zestawy gotowe do montażu . Formy mają różne kształty i rozmiary, co umożliwia stworzenie oczka wodnego według własnego pomysłu. Producent gwarantuje wysoką jakość produktów oraz szczelność, dzięki którym oczko wodne będzie wyglądało naturalnie i działała bez zarzutów, Przy odrobinie fantazji można zbudować w ogrodzie kaskadę, która doskonale imituje kamienie w górskim potoku. Poszczególne elementy wykonano z żywicy, pokrytej specjalnymi farbami odpornymi na warunki atmosferyczne.

Woda w ogrodzie – mikroklimat na małej powierzchni

Oczko wodne ma wiele zalet. Nie tylko jest bardzo proste w montażu i niezbyt kosztowne, lecz atrakcyjnie zaaranżowane może być niezwykle efektowną ozdobą każdego ogrodu. Jednak największą zaletą mini-sadzawki jest mikroklimat, który tworzy. Nawet najmniejsze oczko wodne wspaniale nawilża powietrze oraz sprawia, że roślinność wokół akwenu wodnego staje się soczysta i zielona. Do najbardziej efektownych roślin wodnych należą rośliny pływające - żabiściek, hiacynt pływający oraz pistia. W strefie nadbrzeżnej można posadzić kolorowe kwiaty: liliowce, kosaćce i funkie oraz żurawki. Warto pamiętać, że po uruchomieniu oczka wodnego trzeba je na bieżąco czyścić, wymieniać wodę i pielęgnować posadzone wokół rośliny, aby wyglądało świeżo i oryginalnie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo