Płyta indukcyjna czy gazowa? Sprawdź zalety i wady nowoczesnych płyt!

Opublikowano:
Autor:

Płyta indukcyjna czy gazowa? Sprawdź zalety i wady nowoczesnych płyt! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle W ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój rynku produktów gospodarstwa domowego. Producenci prześcigają się, by dostarczyć klientom jak największą wartość i innowacyjne technologie. Taka sytuacja jest dla klientów wielce zadowalająca, ale jednocześnie przynosi sporo problemów związanych z wyborem danego urządzenia. Nie zawsze bowiem zdajemy sobie sprawę czego tak naprawdę potrzebujemy. Specyficzne technologie mają swoje plusy i minusy, które warto przeanalizować przed zakupem. Czynnik ceny nie powinien być jedynym kryterium, jakim się kierujemy.

Płyty indukcyjne i gazowe

Wybierając kuchenkę nie jesteśmy już skazani na klasyczne, wolnostojące urządzenia z wbudowanym piekarnikiem. Zajmują one dużą przestrzeń i trudno dopasować design takiego sprzętu do indywidualnego wystroju kuchni. Jako rozwiązanie, producenci dostarczają płyty grzewcze do zabudowy. Taką płytę wkomponujemy w kuchenny mebel, na przykład szafkę, natomiast piekarnik możemy zamontować w zupełnie innym miejscu pomieszczenia. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, dzięki któremu optymalnie wykorzystamy kuchenną przestrzeń. Obecnie do wyboru mamy przede wszystkim płyty indukcyjne oraz gazowe. Czym różnią się od siebie?

Płyta indukcyjna podgrzewa naczynie w wyniku działania pola magnetycznego. W procesie gotowania nie występuje zatem żywy ogień. Pole magnetyczne jest wytwarzane pod płytą. Płyty gazowe to klasyczne systemy grzewcze z wbudowanymi palnikami. Technologia działania jest dokładnie taka sama, jak w przypadku starszych kuchenko-piekarników. Do wygenerowania płomienia wykorzystuje się gaz ziemny lub mieszaninę propan-butan (popularnie zwany LPG). Innowacją jest fakt odłączenia płyty gazowej od dolnej części – piekarnika, stawiając ją na równi z płytami indukcyjnymi jeśli chodzi o wygodę stosowania.

Wady i zalety

W zasadzie w każdym budynku, w którym chcemy zamontować kuchenkę jesteśmy w stanie korzystać z zasilania prądem lub gazem. Możemy więc dowolnie wybrać technologię kuchenki. Jakie są plusy i minusy przedstawionych wyżej rozwiązań?

Płyta gazowa ma swoje zalety. Przede wszystkim jej konstrukcja jest prosta i przez to mniej narażona na skomplikowane defekty. Jako plus można również zaliczyć niezależność od instalacji elektrycznej, co może mieć znaczenie w miejscach, gdzie zdarzają się problemy w dostawie prądu. Kolejną zaletą, dla niektórych, najbardziej istotną jest jej koszt, który przeciętnie jest niższy od rozwiązań indukcyjnych. W przypadku używania płyt gazowych trzeba jednak zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo. .

Jakie zalety posiada płyta indukcyjna? Z pewnością należą do nich szybszy czas gotowania oraz energooszczędność. Ponadto płyta jest bezpieczniejsza od gazowego odpowiednika, ponieważ zmniejsza się ryzyko poparzenia ogniem. Jest to zwłaszcza istotne przy obecności małych dzieci w domu. Niewątpliwą zaletą płyt indukcyjnych są dodatkowe funkcje i programy, których raczej nie odnajdziemy w kuchenkach gazowych. Funkcje różnią się w zależności od producentów. Dla przykładu spójrzmy na produkty marki Indesit. Firma proponuje opcję ustawienia maksymalnej mocy osiąganej przez płytę. Dzięki temu unika się przeciążenia systemu. Ponadto wbudowana została blokada przed przypadkowym uruchomieniem kuchenki (zapewnia bezpieczeństwo dzieci) oraz blokada przypadkowej zmiany ustawień, zapewniająca że nie wyłączymy podgrzewania naczynia jeśli tego nie chcemy. Są dostępne jeszcze opcje bardzo klasyczne, takie jak timer czy możliwość połączenia dwóch pól grzewczych w jedno większe.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku płyt indukcyjnych część naszych starych naczyń może być niekompatybilna. Nie wszystkie garnki i patelnie są dostosowane do tego rozwiązania. Na szczęście istnieją sposoby, żeby nadal używać ulubionego garnka, np. specjalne nakładki do używania na płytę indukcyjną.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE