Reklama

Środowisko pracy i jego wpływ na wydajność pracownika

Opublikowano:
Autor:

Środowisko pracy i jego wpływ na wydajność pracownika - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Praca biurowa to szereg wielu różnych czynności wykonywanych w nieco odmiennych warunkach. Dlatego nie ma uniwersalnego modelu biura, które spełniłoby potrzeby wszystkich firm i pracowników. Koncepcja ABW zakłada takie dopasowanie przestrzeni biurowej, by stało się narzędziem do efektywnego zarządzania zespołem.

Żyjemy w czasach, w których zmiana stała się stałym elementem rzeczywistości. W głównej mierze dotyczy ona nowych technologii, a co za tym idzie, również sposobu wykonywania pracy. Firmom potrzeba nowoczesnych rozwiązań, w tym również tych z obszaru aranżacji przestrzeni biurowej. Nie da się bowiem iść do przodu, trzymając się jednocześnie starych sposobów zarządzania zespołem. Prowadzi to do zniechęcenia pracowników, a także spadku ich efektywności i kreatywności. Jak wynika z badania Hays Poland („Nadgodziny”, 2016), w miejscu pracy najbardziej przeszkadza nam nadmierny hałas (odpowiedź tę wskazało 51% respondentów), brak możliwości wyboru miejsca pracy (34%), a także niedostateczna dostępność przestrzeni (32%). Tymczasem stworzenie odpowiednich warunków do pracy pozwoli w pełni wykorzystać wiedzę i umiejętności pracowników, a przy tym wzmoże ich kreatywność i chęć do działania.

Koncepcja ABW – co to takiego?

Activity Based Working utożsamia się często z aranżacją przestrzeni biurowej. Jest to jednak zaledwie część prawdy. Rozplanowanie przestrzeni do pracy, utworzenie stanowisk do pracy grupowej, indywidualnej, a także stref wypoczynku – to wszystko w gruncie rzeczy widoczny rezultat zastosowania tejże koncepcji. Activity Based Working zakłada bowiem, że biuro jest narzędziem do efektywnego zarządzania zespołem specjalistów w oparciu o ich autonomię, samodzielność i gotowość do zmian. ABW nie przypisuje pracownikom stałych miejsc pracy, ale pozwala dobrać stanowisko odpowiednio do charakteru pracy wykonywanej w danym czasie, dzięki czemu czas i potencjał pracowników wykorzystane są maksymalnie.

Ergonomicznie, czyli komfortowo

Dopasowanie przestrzeni do potrzeb pracowników ma wiele zalet: Poprawia komunikację między pracownikami, efektywność, wzmacnia współpracę i umożliwia aktywne dzielenie się wiedzą. Komfort pracy w biurze przygotowanym zgodnie z koncepcją Activity Based Working polega również na takim dopasowaniu miejsca pracy, by odpowiadało indywidualnym potrzebom pracownika przy konkretnym projekcie. Innymi słowy, bardzo istotne są tutaj rozwiązania ergonomiczne. Widać to wyraźnie już przy stanowiskach pracy. Ergonomiczne krzesła biurowe firmy AJ Produkty wyposażone są nie tylko w regulowane zagłówki i podłokietniki, lecz także w mechanizm synchroniczny, który sprawia, że siedzisko i oparcie podążają za ruchami ciała użytkownika. Firma AJ Produkty posiada również w swojej ofercie nowoczesne biurka komputerowe, które umożliwiają elektryczną regulację wysokości blatu, dzięki czemu pracownik w dowolnej chwili może zmienić pozycję pracy z siedzącej na stojącą. Komfortowym uzupełnieniem tego zestawu są maty ochronne na podłogę, zaprojektowane specjalnie po to, aby zapobiegać bólom i przeciążeniu pleców oraz mięśni nóg podczas pracy na stojąco.

Najważniejsze zalety koncepcji ABW

Dzień pracy w biurze wypełniają zazwyczaj zadania z trzech kategorii: czynności wymagające wysokiego poziomu koncentracji uwagi, które najchętniej wykonujemy w odosobnieniu, czynności wymagające wzajemnej komunikacji, czyli wszelkie spotkania, rozmowy, sesje kreatywne i „burze mózgów” oraz czynności administracyjne, wymagające w głównej mierze komunikacji pisemnej i mailowej. Koncepcja Activity Based Working zakłada, że dla każdej z tych czynności przeznaczone jest inne miejsce w przestrzeni biurowej. Pracownik w modelu ABW ma możliwość swobodnego przemieszczania się w ciągu dnia między różnymi strefami, co pozwala mu na realizację zadań w optymalnych warunkach.

Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń biurowa to idealne narzędzie do zarządzania zespołem ludzi. Pozwoli na pełne wykorzystanie potencjału każdego pracownika.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE