reklama
reklama

Rząd zapowiada kolejne zmiany w podatkach. Czego dokładnie będą dotyczyć?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Rząd zapowiada kolejne zmiany w podatkach. Czego dokładnie będą dotyczyć? - Zdjęcie główne

Rząd zapowiada kolejne zmiany w podatkach. Czego dokładnie będą dotyczyć? | foto pixabay.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światRząd zapowiada kolejne podatkowe zmiany w Polskim Ładzie. W planach m.in. możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania przez przedsiębiorców, zmiany w PIT-2 oraz automatyczny zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Więcej szczegółów w poniższym artykule.
reklama

Ważna wiadomość dla przedsiębiorców

Zmiany zapowiedział podczas konferencji prasowej wiceminister finansów, Artur Soboń. Jak mówił, najważniejsza sprawa to kwestia możliwości ponownego wyboru sposobu opodatkowania w 2022 roku dla przedsiębiorców na ryczałcie i podatku liniowym.

- Wprowadzamy możliwość wyboru skali. Będzie to wybór w rozliczeniu rocznym do 30 kwietnia 2023 r. To przepis epizodyczny, tylko dla tego roku – mówił.

Jak zaznaczył, w kolejnych latach przedsiębiorcy już normalnie będą mogli wybrać sposób opodatkowania, natomiast w tym roku będzie możliwość wyboru pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej księgowości od 1 stycznia do 31 grudnia.

reklama

Soboń podkreślał, że czas do 30 kwietnia będzie terminem zarówno rozliczenia się z fiskusem, jak i na ponowny wybór sposobu opodatkowania. Termin rocznego rozliczenia podatkowego zostanie ujednolicony dla przedsiębiorców i będzie to właśnie 30 kwietnia.

- Przedsiębiorcy, którzy dzisiaj nie chcą wstecz zmieniać sposobu opodatkowania, tylko chcą zrobić to od 1 lipca, i w zaliczkach już rozliczać się w inny sposób, przejść z ryczałtu na skalę, ci przedsiębiorcy będą mieli taką możliwość do 22 sierpnia. Będą mogli prowadzić księgi pół roku w taki sposób, jaki wybrali na początku roku. Drugie pół roku będą mogli prowadzić je w oparciu o zmianę, którą dokonali – wyjaśniał.

reklama

Zmiany w PIT-2

Wiceszef ministerstwa finansów zapowiedział, ze zmiany dotkną też PIT-2. Przypomniał o trudnościach związanych z deklaracją, które pojawiły się na początku 2022 roku.

- Chcemy z tego uczynić jednolity wzór różnego rodzaju oświadczeń, które do tej pory składaliśmy odrębnie. Tam będzie cały katalog kwestii, które można zaznaczyć, wybrać i one wpłyną na nasze rozliczenie podatkowe – tłumaczył.

reklama

Jak zaznaczył, chodzi nie tylko o tzw. kwotę wolną, ale też m.in. koszty uzyskania przychodu. Według wiceministra to duże ułatwienie, "które wspólnie z księgowymi, przedsiębiorcami zaproponujemy w ramach tych przepisów".

Jakie jeszcze zmiany nas czekają?

Ministerstwo finansów informuje m.in. o:

reklama

  • Możliwości dzielenia kwoty wolnej w zaliczkach pomiędzy maksymalnie 3 płatników od 1 stycznia 2023 r.
  • Obniżeniu stawki PIT z 17 proc. do 12 proc.
  • Korzystnym PIT-0 dla seniorów
  • Automatycznym zwrocie nadpłaty składki zdrowotnej
  • Uldze na zabytki, która ma dotyczyć tylko wydatków na remont 
  • Wyłączeniu odpowiedzialności księgowych
  • Braku składki zdrowotnej do 6000 zł dla osób powołanych do realizacji m.in. obowiązków społecznych lub obywatelskich
  • Kwocie wolnej rozliczanej w zaliczkach – umowy zlecenia od 1 stycznia 2023 r.

Zgodnie z zaproponowanymi przez resort finansów rozwiązaniami, od 1 lipca br. obniżona ma zostać stawka PIT z 17 do 12 procent. Zlikwidowana zostanie tak zwana ulga dla klasy średniej. Zapowiedziano powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców. Ponadto proponowane rozwiązania przewidują wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.

Artur Soboń przekazał, że „po przyjęciu zmian podatkowych przez rząd jak najszybciej pojawią się odpowiednie kalkulatory do obliczenia wysokości podatku w każdej konkretnej sytuacji”.

Podkreślił, że dla 13 milionów podatników zmiany będą korzystne, a pozostali są „w takiej sytuacji, że nie ma możliwości, aby poprzez prostą obniżkę np. na skali oni zapłacili mniej podatku, bo duża część Polaków dzisiaj podatku PIT nie płaci”.  

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama