Spóźnienia ze składkami to już nie problem
Jedna z wprowadzonych zmian dotyczy prawa do zasiłku chorobowego dla osób objętych dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, czyli między innymi prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących.
- Ubezpieczenie to nie będzie już ustawało na skutek nieterminowego opłacenia składek. Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać świadczenia z ubezpieczenia chorobowego również w przypadku opłacenia składek po terminie – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka ZUS województwa łódzkiego.
Rzecznika dodaje również, że każdego roku ZUS otrzymywał tysiące wniosków o przywrócenie terminu płatności składek od tych przedsiębiorców, którzy spóźnili się z ich opłaceniem. Od 2022 roku będzie można tego uniknąć.
Jakie zadłużenie uprawnia do otrzymania zasiłku?
W przypadku osób, których niezdolność do pracy powstanie w okresie, gdy będą miały zaległości z tytułu składek w kwocie wyższej niż 1 proc. minimalnego wynagrodzenia, nowo wprowadzane regulacje umożliwią otrzymanie świadczenia po spłacie zadłużenia.
- Prawo do tych świadczeń ulegnie jednak przedawnieniu, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia. – wskazuje M. Kiełczyńska.
Przeszkodą w wypłacie zasiłku nie będzie natomiast zadłużenie wynoszące maksymalnie 1 proc. minimalnego wynagrodzenia. To zasady analogiczne jak w przypadku świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.
Dostaniemy więcej za pobyt w szpitalu
Od nowego roku wzrośnie zasiłek chorobowy za czas pobytu w szpitalu. Będzie wyliczany na korzystniejszych zasadach.
- Obecnie zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu jest niższy od standardowej stawki procentowej i wynosi co do zasady 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Od nowego roku miesięczny zasiłek chorobowy będzie przysługiwał w wysokości 80 proc. bez względu na to, czy dotyczy osoby hospitalizowanej czy przebywającej w domu - wyjaśnia Kiełczyńska.
Zmiany w wypłacaniu zasiłków chorobowych wynikają z nowelizacji ustawy zasiłkowej z 24 czerwca 2021 r. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku.