Upamiętniono pamięć ofiar procesu, w szczególności pamięć Stanisława Jasiukowicza i Franciszka Urbańskiego – przedstawicieli ziemi kutnowskiej.
Proces szesnastu był pokazowym procesem politycznym przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Toczył się w dniach 18-21 VI 1945 w Moskwie przed Kolegium Wojskowego Sądu Najwyższego Związku Sowieckiego. Przed sądem radzieckim stanęli przywódcy państwa i narodu polskiego aresztowani przez NKWD w marcu 1945 w Pruszkowie pod Warszawą. Proces był jawnym pogwałceniem prawa międzynarodowego. W akcie oskarżenia stwierdzono arbitralnie nielegalność Armii Krajowej i Rady Jedności Narodowej (RJN), wskazując równocześnie na wyłączne prawo do sprawowania władzy przez Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego i Krajową Radę Narodową. Oskarżonym przedstawiono fikcyjne zarzuty nie mające najmniejszego pokrycia w rzeczywistości.
Dwóch oskarżonych w procesie to urodzony w Suchodębiu Franciszek Urbański - poseł ziemi kutnowskiej, członek Rady Jedności Narodowej oraz Stanisław Jasiukowicz – również poseł ziemi kutnowskiej, zastępca Delegata Rządu RP na Kraj, członek Krajowej Rady Ministrów, ziemianin związany z Chodowem.
68. rocznica moskiewskiego procesu szesnastu
Opublikowano:
Autor: pp
Przeczytaj również:
WydarzeniaW 68. rocznicę moskiewskiego procesu szesnastu Przywódców Polski Podziemnej, w dniu dzisiejszym złożono kwiaty pod tablicą przy kościele p.w. św. Stanisława, biskupa i męczennika w Łąkoszynie. Symboliczne wiązanki złożyli: Zastępca Prezydenta Miasta Kutna Jacek Boczkaja wraz z Józefem Stockim – przedstawicielem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Wicestarosta Konrad Kłopotowski, uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 6 w Kutnie i Gimnazjum nr 1 w Kutnie.
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ
Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM
e-mail
hasło
Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE