reklama
reklama

Całe woj. łódzkie w obszarze zagrożenia. Wydano pilne nakazy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/KCI

Całe woj. łódzkie w obszarze zagrożenia. Wydano pilne nakazy - Zdjęcie główne

Całe woj. łódzkie w obszarze zagrożenia. Wydano specjalne nakazy | foto poglądowe/KCI

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaWeszło w życie rozporządzenie wydane przez wojewodę łódzkiego. W obszarze zagrożenia znalazły się wszystkie powiaty naszego województwa.
reklama

Pilny komunikat. Województwo w strefie zagrożenia 

Przypomnijmy, że w styczniu w miejscowości Skłóty (gmina Krośniewice) w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 21 800 indyków rzeźnych stwierdzono ognisko wysoko zjadliwej ptasiej grypy HPAI. Wojewoda Dorota Ryl wydała wówczas komunikat dotyczący ustanowienia na terenie powiatu kutnowskiego i gmin ościennych obszarów objętych ograniczeniami - obszarów zapowietrzonych i zagrożonych. 

Podobne przypadki odnotowywano w innych powiatach naszego województwa. Teraz wojewoda łódzki wydała rozporządzenie w sprawie szczepień ptaków przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu (ND) na obszarze województwa łódzkiego.

reklama

Co to oznacza?

Na podstawie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, a także rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie przenoszenia chorób zwierząt:

- Uznaje się obszar województwa łódzkiego za obszar zagrożony wystąpieniem choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania rzekomego pomoru drobiu (ND).

reklama

Na obszarze, o który mowa nakazuje się: 

- posiadaczom drobiu, niezaszczepionego przeciwko rzekomemu pomorowi przez dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, utrzymywanego w celu umieszczenia na rynku ptaków i/lub jaj, z wyłączenie ptaków przeznaczonych do uboju, niezwłoczne szczepienie drobiu należącego do gatunku kura oraz indyk przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu
- podmiotom prowadzącym działalność w zakresie zakładu wylęgu drobiu szczepienie piskląt jednodniowych należących do gatunków kura oraz indyk przeciwko rzekomemu pomorowi, zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego, przed wysyłką ptaków z zakładu;

- Nadzór nad wykonaniem rozporządzeni powierza się właściwym terytorialnie powiatowym lekarzom weterynarii - wyjaśnia wojewoda. 

reklama

Rozporządzenie chodzi w życie z dniem podania do wiadomości publicznej (zostało wydane 4 marca, natomiast w dzienniku urzędowym województwa łódzkiego ukazało się 5 marca. Rozporządzenie obowiązuje do czasu uchylenia przez wojewodę łódzkiego na wniosek Łódzkiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. 

Dodajmy, że ptasia grypa jest chorobą zakaźną występującą powszechnie u ptaków. Należy podkreślić, że do zachorowań u ludzi z powodu zakażenia wirusem ptasiej grypy A(H5N1) dochodzi najczęściej w wyniku bliskiego kontaktu z chorym drobiem lub jego odchodami, a także poprzez kontakt z powierzchniami i przedmiotami zanieczyszczonymi tymi odchodami. W przypadku kontaktu z ptactwem i zaobserwowania u siebie objawów grypowych skontaktuj się z lekarzem.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo