Reklama

Co nowego na kolejnej Odysei?

Opublikowano:
Autor:

Co nowego na kolejnej Odysei? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Szczęk i uderzenia oręża, wokół brzmienie bębnów i trąb bojowych... tak, to pełni chwały gladiatorzy wkraczają na arenę. Rozlega się okrzyk „Ave Imprerator Morituri Te Salutant” – „My idący na śmierć pozdrawiamy Cię” to pozdrowienie dla Cezara. Władca dał znak - czas rozpocząć igrzyska.Już za niecałe 10 dni będziecie mogli poczuć dreszcze emocji, kiedy to na Waszych oczach zmierzą się antyczni wojownicy. Walczyć będą przy pomocy, trójzębów i sieci, puginałów i gladiusów.

Używać będą pięciozębów, noży trackich i włóczni. Będzie pokaz rydwanu, szkoła gladiatorów, walki na arenie, musztra i pokazy regularnej armii rzymskiej oraz starcie gladiatorów z armią rzymską w inscenizacji ‘powstanie Spartakusa’.

W tym roku padnie kolejny rekord – tak IV Odyseję Historyczną zapowiadają organizatorzy – Stowarzyszeni Historyczne PUŁK 37 z Kutna. Spodziewają się przyjazdu ponad 700 rekonstruktorów z całej Polski oraz gości z Niemiec, Białorusi i Litwy z ponad 70 grup rekonstrukcyjnych.

W tym roku po raz pierwszy zobaczymy grupy z epoki napoleońskiej. Będzie 12 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego, kanonierzy artylerii pieszej Księstwa Warszawskiego oraz 2 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego.

Do tego zupełną nowością będzie inscenizacja wojny secesyjnej oraz pokaz 58 Pułku Ochotniczego z Nowego Jorku (58th NYSV) który zwany był jako "Polish Legion", którym dowodził Polak, pułkownik (później gen. bryg.) Włodzimierz Krzyżanowski.

Pułk ten był oddziałem wojny secesyjnej o największej liczebności naszych rodaków i walczył po stronie Unii (Północy) od pierwszego roku wojny, dając liczne przykłady męstwa.

Niewątpliwie ciekawym pokazem będzie pokaz zapomnianej sztuki walki tj. szermierki na bagnety karabinem szermierczym wraz z komentarzem historycznym. Omówiony zostanie sprzęt używany do walki, podstawowe ruchy karabinem, postawy szermiercze i złożenia, pchnięcia i ciosy.

Walki szkolenia wstępnego, pośredniego i docelowego tj. szermierka tzw. pałką szermierczą i karabinami.

W tym roku głównymi okupantami Leszczynka będą wojowie wczesnośredniowieczni, tych grup przyjedzie do nas najwięcej. Nie będą to tylko grupy bojowe, będą rzemieślnicy z różnymi rzemiosłami, chór muzyki dawnej oraz teatr średniowieczny.

Pokażemy łódź bojową oraz zobaczycie bitwę z udziałem ok. 100 wojów i wikingów.
Nie sposób wymienić nam wszystkich grup, ale praktycznie z każdej epoki przyjadą nowi przedstawiciele oraz miłośnicy historii, nie zapominając oczywiście o tych, od których to wszystko się zaczęło.

Jak co roku w piątek i sobotę wieczorem będzie można posłuchać muzyki na żywo, a dodatkowo sobotni wieczór uświetni pokazem tańca z ogniem kutnowska grupa Fireproof.

Już teraz serdecznie zapraszamy na IV ODYSEJĘ HISTORYCZNĄ. Będzie się działo."

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE