reklama
reklama

Elektrownia atomowa blisko naszego miasta? Znamy plany dot. energetyki jądrowej w Polsce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe (canva)

Elektrownia atomowa blisko naszego miasta? Znamy plany dot. energetyki jądrowej w Polsce - Zdjęcie główne

Ministerstwo odpowiada na pytania dot. polskiej energetyki jądorwej | foto poglądowe (canva)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaProgram polskiej energetyki jądrowej był temat pisma, które do jednego z resortów skierowała posłanka z Kutna Paulina Matysiak. Co z elektrownią atomową, która miałaby działać niedaleko naszego miasta? Jakie jeszcze informacje na ten temat przekazuje ministerstwo?
reklama

Pytania o polską energetykę jądrową

Jak informuje biuro poselskie Pauliny Matysiak, Ministerstwo Przemysłu zapowiada, że projekt aktualizacji programu polskiej energetyki jądrowej zostanie przygotowany do końca listopada 2024 r. 

- To ważny krok, który ma określić przyszłość polskiego atomu. Obecnie planowana jest budowa dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW, ale trwają analizy dotyczące optymalnego poziomu mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Co ciekawe, w planach uwzględniane są nie tylko wielkoskalowe reaktory, ale także małe reaktory modułowe (SMR). Ich wykorzystanie w sektorze elektroenergetycznym może pojawić się już w połowie przyszłej dekady – informuje biuro poselskie Pauliny Matysiak.

reklama

Decyzja o lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej zapadnie po zakończeniu szczegółowych badań środowiskowych i lokalizacyjnych. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wznowiła prace nad zawężeniem listy potencjalnych lokalizacji.

- Warto zauważyć, że scenariusze uwzględniające budowę elektrowni jądrowej w Koninie-Pątnowie oraz małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR) zostały uwzględnione w aktualizacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu. Rząd opracował kompleksowy mechanizm wsparcia dla projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej – dodaje biuro P. Matysiak.

reklama

Obejmuje on dokapitalizowanie spółki PEJ przez Skarb Państwa, udzielenie gwarancji Skarbu Państwa oraz przyznanie wsparcia cenowego w postaci dwukierunkowego kontraktu różnicowego.

Planowane jest przekazanie PEJ wsparcia publicznego w formie podwyższenia kapitału zakładowego na przygotowanie i realizację EJ1 w wysokości maksymalnie 60,2 mld zł w latach 2025-2030.

Jednym z kluczowych wyzwań jest zabezpieczenie dostaw kluczowych komponentów i urządzeń. Za to zadanie po podpisaniu umowy EPC będzie odpowiadało konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse i Bechtel.

- Rząd przykłada dużą wagę do udziału polskich firm w projekcie. Od 2015 r. realizowane są cykliczne seminaria techniczne i szkolenia dla polskich przedsiębiorstw, mające na celu przygotowanie ich do współpracy z sektorem jądrowym – opisuje Paulina Matysiak.

reklama

Projekt budowy elektrowni jądrowej w Koninie-Pątnowie, realizowany przez PGE i ZE PAK we współpracy z koreańską KHNP, stoi pod znakiem zapytania. Choć koszt studium wykonalności jest wyższy niż zakładane 50 mln zł, a jego realizacja miałaby potrwać około 13 miesięcy, to decyzja o jego rozpoczęciu jeszcze nie zapadła.

"Imponujące plany, wiele wyzwań"

Rząd podkreśla, że jest to projekt biznesowy, a jego realizacja zależy od decyzji podmiotów komercyjnych. Jednocześnie zaznacza, że priorytetem jest budowa dwóch wielkoskalowych elektrowni jądrowych zgodnie z PPEJ.

- Narodowe Centrum Analiz Energetycznych, działające w strukturach Polskich Sieci Elektroenergetycznych, prowadzi analizy dotyczące przyszłego zapotrzebowania na moc i technologie wytwarzania energii. Wyniki tych analiz są uwzględniane w pracach nad aktualizacją strategicznych dokumentów rządowych – podaje biuro posłanki.

Przyszły miks energetyczny Polski będzie zależał od wielu czynników, w tym poziomu zapotrzebowania na energię, rozwoju infrastruktury sieciowej, dostępności źródeł bilansowych i magazynowych dla OZE, cen energii i tempa realizacji projektów.

Jak zauważa Paulina Matysiak, rozwój energetyki jądrowej w Polsce to ambitne przedsięwzięcie, które może znacząco wpłynąć na przyszłość polskiego sektora energetycznego.

- Choć plany są imponujące, to realizacja projektów jądrowych wiąże się z wieloma wyzwaniami technologicznymi, finansowymi i regulacyjnymi. Najbliższe miesiące i lata pokażą, czy Polska zdoła skutecznie wdrożyć swój program jądrowy i jaką rolę odegra atom w transformacji energetycznej kraju – kończy biuro poselskie Pauliny Matysiak.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama