Czeka nas saska rewolucja? Nowy program edukacyjno-multimedialny przygotowany!

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Niebawem nasze miasto będzie mogło szczycić się odnowionym Pałacem Saskim, który z pewnością stanie się jedną z jego głównych wizytówek. Zanim to jednak nastąpi warto zagłębić się w zakamarki historii i poznać kulturę i obyczaje tamtych czasów. Od dziś zadanie to będzie znacznie prostsze dzięki edukacyjnemu programowi multimedialnemu „Pałac jednego króla, dwóch państw i dwóch kultur. Unia polsko-saska 1697–1763”, którego promocja miała dziś miejsce w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca.

Projekt kutnowskiego Muzeum Regionalnego opracowany został we współpracy z prof. Stanisławem Roszakiem i dr hab. Agnieszką Wieczorek z Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu oraz Renatą Adamczyk – Nowak. Poświęcony jest zarówno czasom unii polsko – saskiej, jak również związany z dziejami Kutna, a także najcenniejszym zabytkiem miasta – królewskim pałacem podróżnym Augusta III.

Pałac i dotyczące go źródła stały się motywem do opracowania kilkudziesięciu kart pracy, przewidzianych dla wszystkich poziomów nauczania szkolnego. Kartom towarzyszy bogata ikonografia, a także materiał filmowy oraz zbiór 12 esejów poświęconych czasom saskim obejmujących zagadnienia polityczne, kulturalne, kulinarne oraz życia codziennego. Jest to więc propozycja poszerzająca wiedzę nie tylko uczniów, czy nauczycieli, ale każdy może „odkryć” ciekawą, ale mało znaną historię, której głównym bohaterem jest kutnowski pałac.

O programie, dzięki któremu tematyka ma zostać przybliżona uczniom mówił prezydent Zbigniew Wdowiak:

- Jest to materiał, który pozwala wystartować z edukacją regionalną wśród dzieci i młodzieży. To bogaty materiał, który umożliwia nauczycielom, a w ślad za nimi młodzieży, poznanie precyzyjnie epoki saskiej. To zadanie również nie tylko historii politycznej, ale tej, która jest w ostatnich czasach popularna, czyli historii społecznej, kwestii dotyczących strojów, muzyki i architektury, zatem jest to propozycja bardzo kompleksowo zbudowana, wszystkie aspekty życia się w niej zawierają. Zatem nic, tylko szykować się do pracy. Takiego materiału do tej pory brakowało, bo jest to teczka, która zapewnia nauczycielowi spokojne operowanie materiałem dydaktycznym. Dzięki temu nie potrzeba dodatkowych poszukiwań ani dodatkowych zabiegów, aby przygotować się do lekcji, bo wszystko jest pod ręką. Oczywiście jest to punkt wyjścia. Reszta jest w rękach po pierwsze muzeum, aby ten temat zwłaszcza po odbudowie pałacu tak na prawdę wszystkich zafrapował, po drugie nauczycieli, którzy, to ważne, muszą swoją wiedzą chcieć podzielić się z uczniami i ją upowszechniać.

Po części oficjalnej na scenie wystąpiła kutnowska grupa tańca dawnego "La Danse". Zespół działający pod okiem Macieja Rombalskiego z zespołu Corona Florum zaprezentował pokaz tańców z XVII i XVIII wieku.

Wieczór zakończyła degustacja królewskiego deseru z cukierni Wasiakowie oraz poczęstunek Zespołu Szkół im. Antoniego Troczewskiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE