Reklama

Do emerytury i renty można dorobić. Byle nie za dużo...

Opublikowano:
Autor:

Do emerytury i renty można dorobić. Byle nie za dużo... - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Do emerytur i rent można dorabiać. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją limity dodatkowych zarobków, od których ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. Od dzisiaj zaczęły obowiązywać nowe progi. Co się zmienia?

Osoby pobierające wcześniejsze emerytury oraz renciści powinni pamiętać o ograniczeniach w dorabianiu. Nie dotyczy to jednak wszystkich świadczeniobiorców - ograniczenia przychodów obowiązują tylko rencistów i wcześniejszych emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny).

Zmiana limitów dodatkowych przychodów wynika z aktualizacji wysokości przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Limity dla III kwartału ustala się w odniesieniu do wysokości wynagrodzenia z pierwszego kwartału 2018 r. które wyniosło 4 622,84 zł. 70 proc. tej kwoty stanowi limit, od którego ZUS zmniejsza świadczenie, a 130 proc. to kwota graniczna dla zawieszenia.

Limity w III kwartale

Kwota dodatkowego przychodu emerytów i rencistów, która w III kwartale 2018 spowoduje zmniejszenie wypłacanego świadczenia, to 3 236,00 zł. Gdy dodatkowe zarobki nie przewyższają tej sumy, to z emeryturą lub rentą nic się nie dzieje.

Jest też drugi próg wynoszący 6 009,70 zł. Po jego przekroczeniu emerytura lub renta za dany miesiąc nie przysługuje.

Inaczej jest w przypadku renty socjalnej. Od 1 czerwca kwota dodatkowego przychodu wzrasta dla niej do 3 235,99 zł, ale po jej przekroczeniu świadczenie będzie zawieszone, a nie zmniejszone.

Jeśli jest kilka osób uprawnionych do renty rodzinnej, to jest ona zmniejszana proporcjonalnie do liczby uprawnionych osób.

ZUS nie zmniejsza ani nie zawiesza świadczenia w razie osiągania przychodu w przypadku prawa do emerytury częściowej. Pełna wysokość gwarantowana jest również dla renty inwalidy wojennego, z tytułu pobytu w obozie i w miejscach odosobnienia lub renty rodzinnej po tych inwalidach, jak również rent inwalidy wojskowego w związku ze służbą wojskową lub renty rodzinnej po żołnierzu, którego śmierć ma związek ze służbą wojskową.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych co kwartał ogłasza kwoty przychodów dla pracujących emerytów i rencistów. Nowe progi, które dzisiaj wchodzą w życie, będą obowiązywać przez kolejne 3 miesiące do 31 sierpnia br.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE