reklama

Dopalacze w Kutnie. W tym roku zatruć było już...

Opublikowano:
Autor:

Dopalacze w Kutnie. W tym roku zatruć było już... - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaO tym, jak szkodliwe dla organizmu człowieka są dopalacze, które szczyt "popularności" osiągnęły na przestrzeni kilku ostatnich lat, nie trzeba nikogo przekonywać. Od początku tego roku zdarzyły się już trzy przypadki zatruć tymi chemikaliami.

Idą wakacje, a wraz z nimi wraca temat dopalaczy, który jest dosyć szeroki. Coraz częściej dowiadujemy się z doniesień medialnych o zatruciach oraz zgonach, często bardzo młodych ludzi, którzy skusili się na nowe substancje psychoaktywne zwane właśnie dopalaczami. Z uwagi na ich nieprzewidywalny skład, wachlarz ryzyka zagrożeń dla zdrowia lub życia ludzi związanych z ich używaniem jest ogromny i nierzadko kończy się zgonem. Co ważne, większość nowych związków psychoaktywnych nie było badanych na organizmach żywych, przez co ich potencjalny negatywny wpływ na organizm ludzki w znacznej mierze nie jest znany.

Wśród, głównie nastoletnich, mieszkańców powiatu w ciągu ostatnich lat nie brakowało osób, które przygodę z dopalaczami kończyły na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i na szpitalnej sali. Zażycie środków psychoaktywnych wywoływało poważne zatrucia organizmu. Od początku tego roku Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kutnie odnotowała 3 przypadki podejrzenia zatrucia.

- W okresie od początku roku do końca maja b.r. odnotowano 3 przypadki podejrzenia zatrucia środkami zastępczymi lub nowymi substancjami psychoaktywnymi, co w porównaniu do roku poprzedniego stanowi tendencję spadkową (w 2017 r. w tym samym okresie zarejestrowano 4 przypadki) - informuje Kierownik Oddziału Higieny Komunalnej, Maciej Walczak.

Temat dopalaczy jest szeroki, bowiem istnieje jeszcze jeden problem dotyczący już nie zażywania, a sprzedawania takich środków. Niespełna 3 miesiące temu na sesji Rady Powiatu Kutnowskiego o sprawę sklepu, w którym sprzedawano substancje psychoaktywne zapytała Ewa Kotlińska.

- Jeden sklep z dopalaczami był na Tarnowskiego, jeden na Troczewskiego, kolejny był na al. ZHP. Te punkty zostały zamknięte przy udziale sanepidu, nowe punkty nie powstały. Z prowadzonej przez nas analizy wynika, że najczęściej dopalacze kupowane są przez młodych ludzi przez internet. To bardzo trudne do wyeliminowania. Dopiero gdy taki młody człowiek się zatruje i trafia na oddział szpitalny, zaczynamy działania pozwalające nam ustalić, kto mógł sprzedać dany środek. Każdy dopalacz trzeba także zbadać, czy on jest dopalaczem, a pamiętajmy, że pracują przy nich chemicy, którzy wciąż je udoskonalają – wyjaśniał kom. Mirosław Liwiński z KPP Kutno.

Choć można zaryzykować stwierdzenie, że moda na dopalacze przemija, to policja znów przypomina i apeluje: dopalacze mogą zniszczyć życie. Narkotyki i inne substancje psychoaktywne uzależniają i powodują nieodwracalne uszkodzenia narządów wewnętrznych. W zależności od swojego składu mogą wywoływać szereg dolegliwości i zaburzeń organizmu ludzkiego, takich jak m.in. omamy słuchowe i wzrokowe, nadwrażliwość na dźwięk i światło, napady paniki i agresji, której często towarzyszy przemoc, depresja i samookaleczenia, myśli i akty samobójcze, zawał serca czy drżenia mięśni.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo