Jak mówią mieszkańcy ulicy Krośniewickiej, problemy z wodociągami zaczęły się już kilka lat temu. Sieć, do której są podłączone ich mieszkania, należy do Polskich Linii Kolejowych.
- Początkowo mieliśmy jedynie kłopoty z samą wodą płynącą z kranów. Często była w żółtym, a nawet zielonym kolorze. Przez kilka miesięcy była nawet brązowa, przez co kompletnie nie nadawała się do picia. Z tego powodu przywoziliśmy sobie wodę w baniakach z centrum miasta - opowiada Piotr Tomala, lokator jednego z budynków przy ulicy Krośniewickiej.
Mieszkańcy uważają, że przyczyną "tęczowej" wody może być zły stan sieci wodociągowej, która od wielu lat nie była konserwowana i naprawiana.
Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej w maju, kiedy to drastycznie wzrosły opłaty za wodę i ścieki. Mieszkańcy byli bardzo zdziwieni tym, że muszą płacić kilkadziesiąt złotych więcej za rachunki.
- Opłaty za wodę skoczyły o ponad 70 proc., a za ścieki o 60 proc. Miesięcznie daje to kwotę większą o około 50 zł, w dodatku za dostęp do ciepłej wody musimy dodatkowo dopłacać. Nie mamy pojęcia, na co płacimy nasze podatki - dodaje z żalem Dariusz Jaskulski, również mieszkaniec ulicy Krośniewickiej.
Skąd takie duże zmiany w wysokości rachunków? Tego mieszkańcy niestety nie wiedzą. Kilkukrotnie próbowali interweniować w tej sprawie u zarządcy budynków, czyli Towarzystwa Budownictwa Społecznego, jednak spółdzielnia ma związane ręce.
- Przez długi czas prowadziliśmy rozmowy z Polskimi Liniami Kolejowymi na temat stawek opłat. PKP narzuciła nam jednak swoje warunki i nie dało się wynegocjować niższej kwoty. Aktualna wysokość opłat jest wyższa niż ta, którą ustala miasto dla miejskiej sieci wodociągowej - poinformował Jarosław Pałczyński, dyrektor działu eksploatacji i inwestycji TBS.
Mieszkańcy Krośniewickiej mają już dość ciągłych problemów z wodą i rachunkami, dlatego uważają, że jedynym wyjściem byłoby przyłączenie ich mieszkań do miejskiej sieci wodociągowej. Czy jest to możliwe? O opinię w tej sprawie spytaliśmy Urząd Miasta w Kutnie.
- Miasto prowadzi rozmowy z przedstawicielami Polskich Kolei Państwowych S.A. w sprawie nieodpłatnego przejęcia infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w rejonie ul. Krośniewickiej oraz innych lokalizacji np. osiedla kolejowego. W chwili obecnej PKP uaktualnia swoje dane na temat istniejącej infrastruktury technicznej we wskazanej części miasta - informuje Joanna Brylska z biura prasowego UM. - W najbliższym czasie planowane jest spotkanie z udziałem PKP, dotyczące możliwości przejęcia tej sieci, a w następnym etapie przełączenia zasilania w wodę z sieci miejskiej.