Reklama

Feminizacja samorządów: u nas największa w gminach Dąbrowice, Krośniewice i Kutno

Opublikowano:
Autor:

Feminizacja samorządów: u nas największa w gminach Dąbrowice, Krośniewice i Kutno - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Nie jest ani tajemnicą ani czymś nadzwyczajnym, że coraz więcej kobiet sprawuje władzę. Wystarczy sprawdzić, kto zasiada na fotelu wójta, burmistrza lub prezydenta czy też spojrzeć na skład rady miasta lub gminy. Nie inaczej jest na terenie naszego powiatu. Poziom feminizacji w samorządach pod lupę wzięło pismo „Wspólnota”.

Sami autorzy rankingu zauważyli, że udział kobiet w różnych gremiach władz samorządowych, mimo iż wciąż nie przekracza 50 proc., szybko się zmienia. Znaczny wzrost feminizacji zauważalny jest szczególnie w gminach wiejskich, bo jeszcze niespełna 3 dekady wstecz wskaźnik wynosił tam niewiele ponad 9 proc. Teraz udział kobiet w sprawowaniu władzy w gminach wiejskich przekracza 30 proc.

Z danych zgromadzonych w rankingu można się dowiedzieć, że wśród kobiet sprawujących władzę najwięcej jest tych o imieniu Anna. Na drugim miejscu są Małgorzaty, zaś na 3 - Ewy. Jeśli chodzi o mężczyzn, wśród samorządowców najwięcej znajdziemy Andrzejów - jest ich aż 1718. Tuż za nimi uplasowali się Krzysztofowie i Piotrowie.

Sprawdźmy zatem, ile kobiet bierze czynny udział w życiu politycznym w naszym powiecie. Dla porównania, w całym województwie łódzkim wskaźnik feminizacji samorządów wynosi 30 proc. Tymczasem w powiecie kutnowskim tylko 13,4. Jak jest w poszczególnych gminach? Najwięcej kobiet znajdziemy w Dąbrowicach, gdzie wójtem również jest kobieta - Dorota Dąbrowska. Tam wskaźnik feminizacji wynosi 76,7 proc. Zaraz za nimi plasują się ex aequo gmina Krośniewice z burmistrzem Katarzyną Erdman na czele oraz gmina wiejska Kutno, w której władzę sprawuje Justyna Jasińska. W obu wskaźnik feminizacji wynosi 73,3. W mieście Kutno natomiast wynosi on zaledwie 14,3.

Wskaźnik feminizacji w pozostałych gminach powiatu kutnowskiego wygląda następująco:

  • Żychlin 23,3
  • Łanięta 23,3
  • Nowe Ostrowy 20,0
  • Krzyżanów 13,3
  • Oporów 13,3
  • Bedlno 10,0
  • Strzelce 6,7

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE