reklama

Gabinet z lat dwudziestych w Urzędzie Stanu Cywilnego? Radny składa interpelację

Opublikowano:
Autor:

Gabinet z lat dwudziestych w Urzędzie Stanu Cywilnego? Radny składa interpelację - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia„Dom doktora”, czyli willa wybitnej postaci w historii Kutna, dra Antoniego Troczewskiego, zyskuje powoli swój dawny blask. Obecnie trwa remont i przebudowa budynku Urzędu Stanu Cywilnego. Aby dodać mu klimatu, radny Jacek Saramanowicz złożył wniosek o urządzenie jednego z pomieszczeń w stylu gabinetu do pracy z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Rada Miasta Kutno na wniosek prezydenta Zbigniewa Burzyńskiego w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości podjęła uchwałę o postawieniu przed dawnym budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego pomnika dra Antoniego Troczewskiego.

- W budynku tym w okresie międzywojennym miały swoją siedzibę różne organizacje społeczne i instytucje, w tym redakcja Tygodnika Kutnowskiego, którego redaktorem naczelnym był A. Troczewski - czytamy w uzasadnieniu interpelacji radnego Jacka Saramanowicza.


Radny wnioskuje o urządzenie jednego z pomieszczeń w stylu gabinetu do pracy z okresu dwudziestolecia międzywojennego. W nim miałyby się znaleźć opracowane wcześniej tablice informacyjne przedstawiające różne aspekty działalności A. Troczewskiego w formie tradycyjnej lub cyfrowej. Gabinet byłby urządzony w klimacie II RP dzięki meblom i wyposażeniu z lat 20. i 30.

- Gabinet powinien być dostępny dla zwiedzających w soboty, niedziele i święta państwowe, a w dni powszednie po wcześniejszej rezerwacji terminu i godziny zwiedzania - proponuje radny.

Dzięki utworzeniu takiego gabinetu postać dra Troczewskiego, zdaniem Jacka Saramanowicza, zostanie ukazana na tle czasów, w których żył i zarazem będzie jego powrotem do "domu" w 90. rocznicę śmierci. Jak odniosą się do tego władze miasta i czy przychylą się do wniosku? O odpowiedzi niezwłocznie poinformujemy.

A czy naszym Czytelnikom podoba się ten pomysł?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo