Gehenna trwa od lat
W połowie sierpnia Dariusz Joński interweniował w imieniu kutnian u ministra aktywów państwowych, Jacka Sasina.
- W związku z dramatycznym apelem mieszkańców bloku przy ulicy Kochanowskiego 20 w Kutnie, którego Zarządcą i właścicielem są Polskie Linie Kolejowe S.A., chciałbym przedstawić w ich imieniu obawy wynikające ze stanu technicznego budynku – pisze poseł Joński.
Jak twierdzi, mieszkańcy bloku przekazali mu, że podczas opadów deszczu nagminnie zalewane są kolejne piętra budynku, piwnice gniją, na zewnątrz między kondygnacjami występują duże szpary, a z balkonów odpadają kawałki betonu.
- Zgłaszane pisemnie usterki przez lokatorów posesji do PLK nie są naprawiane w sposób trwały, a jedynie tuszują poważne problemy techniczne. Mieszkańcy zwracają również uwagę na bardzo wysokie koszty ogrzewania bloku, w którym zamieszkują. Budynek przez 30 lat nie został ocieplony – czytamy w interpelacji.
Poseł dodaje również, że budynek „nie posiada dobrej drogi bezpieczeństwa, co powoduje poważne utrudnienie dla straży pożarnej w przypadku konieczności udzielenia pomocy mieszkańcom w sytuacji wystąpienia zdarzeń losowych”.
Ministerstwo odpowiada, zarządca nie widzi probemu
Na interpelację posła Jońskiego odpowiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Maciej Małecki.
Jak czytamy w odpowiedzi, właścicielem budynku przy ul. Kochanowskiego 20 nie jest spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., lecz spółka Polskie Koleje Państwowe S.A. (dalej: PKP S.A, Spółka). Ministerstwo zwróciło się do spółki z prośbą o przekazanie informacji w przedmiotowej sprawie.
W przesłanej korespondencji, PKP S.A., jako właściciel budynku, stwierdza, że budynek znajduje się w stanie technicznym średnim oraz posiada pełną przydatność do użytkowania.
- Budynek posiada swobodny dojazd od ul. Kochanowskiego, który spełnia wymogi drogi ewakuacyjnej. Odnosząc się do pytań Pana Posła, Spółka informuje, że przedmiotowy budynek ogrzewany jest energią cieplną, nabywaną od spółki ECO Kutno sp. z o.o. - czytamy w odpowiedzi.
Jednocześnie spółka zapewnia, że wszelkie otrzymywane zgłoszenia dotyczące stanu obiektu są niezwłocznie sprawdzane.
- Zarządca budynku na bieżąco podejmuje działania w celu wyeliminowania pojawiających się nieprawidłowości, m.in. w sierpniu bieżącego roku, po ustaniu niekorzystnych warunków pogodowych, zostały uszczelnione połączenia pomiędzy płytami prefabrykowanymi, z których zbudowany jest ww. budynek.
PKP S.A. informuje ponadto, że w ostatnich pięciu latach wydała na remonty i usprawnienia opisywanego budynku mieszkalnego około 500 tysięcy złotych. W ramach tych prac został przeprowadzony m.in. remont dachu budynku, a także wymieniono instalację wody zimnej i ciepłej, liczniki oraz piony kanalizacyjne na poziomie piwnic.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.