Reklama

Reklama

Grajmy w szachy!

Opublikowano: pt, 20 lis 2015 09:08
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Lekcje szachów w Szkole Podstawowej nr 6 im. M. Skłodowskiej-Curie w Kutnie prowadzone są w oparciu o materiały szkoleniowe dla najmłodszych autorstwa Magdaleny Zielińskiej.To pierwszy w historii podręcznik z ćwiczeniami do nauki gry w szachy dla dzieci do wykorzystania w oddziałach przedszkolnych i w nauczaniu zintegrowanym, w klubach i w domu, wydany przez Polski Związek Szachowy.

Reklama

Szkolne zajęcia szachowe nawiązują często do konwencji baśniowej. Młodzi szachowi adepci poznali mieszkańców magicznej Szachowej Krainy, czyli figury i piony oraz jej najważniejsze prawa. W wycieczce po Szachowej Krainie towarzyszy dzieciom giermek Dobrosułek.

To właśnie on wraz z nauczycielem zapoznaje dzieci z ruchami figur szachowych, regułami, jakie obowiązują w szachach, uczy matowania oraz wyjaśnia na czym polega atak oraz obrona. Wszystko to jest wspomagane trafnie dobranymi przykładami, przestronnymi diagramami, pięknymi kolorowankami, wierszykami i powiedzonkami oraz krzyżówkami, co tylko pozwala dłużej utrzymać uwagę małych słuchaczy w trakcie zajęć.

Na jedną z lekcji zaproszono „prawdziwego” Króla, ale w ostatniej chwili przysłał Gońca, tzn. …. SMS-a z informacją, że odwołuje wizytę w związku z wypowiedzeniem wojny przez wrogie państwo Terrosis. Obiecał jednak, że jak tylko rozprawi się z najeźdźcą, to nas odwiedzi, pomoże jeszcze lepiej poznać królewską grę, pokaże, jak ćwiczyć dowodzenie drewnianym (lub plastikowym) wojskiem, zdradzi wiele tajemnic, jak planować graną przez siebie partię oraz jak te plany wprowadzać w życie.

Doskonałym narzędziem pomocowym na lekcji jest tablica interaktywna. Od pewnego czasu można korzystać z „Interaktywnego Podręcznika Szachowego” trenera i nauczyciela Roberta Korpalskiego. Lekcje bywają tak pasjonujące, że pewnego razu dzieci zareagowały na końcowy dzwonek skandowaniem: Więcej szachów! Więcej szachów! Niewiele potrzeba, żeby dzieci pokochały tę wyjątkową grę, sztukę, naukę, dyscyplinę sportową oraz pracowały z entuzjazmem, co gwarantuje wymierne efekty.

SP nr 6 w Kutnie jest na razie jedyną szkołą w powiecie kutnowskim i jedną z pionierskich w Województwie Łódzkim, gdzie szachy stanowią przedmiot nauczania. Zachęcamy pozostałe kutnowskie szkoły do włączenia się do Projektu i podjęcia edukacji przez szachy. Wtedy też łatwiej będzie wyłonić reprezentacje szkół na drużynowe mistrzostwa powiatu Igrzyska Młodzieży Szkolnej i zawody te będą naszym szachowym świętem w jeszcze większej skali. Rzucamy rękawicę i zapraszamy do bezkrwawej walki o awans do zawodów rejonowych już za tydzień, 27 listopada. SP nr 6 w Kutnie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)