reklama

Groźna choroba w kutnowskich przedszkolach - jak ją rozpoznać?

Opublikowano:
Autor:

Groźna choroba w kutnowskich przedszkolach - jak ją rozpoznać? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaJest jedną z ostrych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Jej pierwsze objawy przypominają anginę. Choroba jest zaraźliwa, a powikłania po niej mogą być bardzo groźne. W kutnowskich przedszkolach pojawiła się szkarlatyna.

Dyrekcja Przedszkola Miejskiego Nr 8 "Promyczek" w Kutnie dowiedziała się o jednym przypadku zarażenia płonicą (to inna nazwa szkarlatyny - przyp. red.) i natychmiastowo zareagowała.

- Zdarzenie miało miejsce dwa tygodnie temu i działania zostały podjęte zaraz po zgłoszeniu przypadku zachorowania dziecka, dziecko wróciło do przedszkola po dwutygodniowej nieobecności i po dwóch dniach zachorował. Po sygnalizowaniu przez dziecko że się źle czuje od razu poinformowano rodzica, który odebrał dziecko z przedszkola - informuje Małgorzata Folman, dyrektor placówki.

Statystyki przedstawione przez sanapid nie napawają jednak optymizmem. W tym roku, czyli w ciągu 10 tygodni, zgłoszono już 8 przypadków zachorowań na szkarlatynę - dwa wśród dzieci do lat 7, 5 przypadków w przedziale wiekowym 7-18 lat i jeden przypadek powyżej 18. roku życia.

Dla porównania 8 przypadków zgłoszono w całym ubiegłym roku. W tym było 6 zachorowań u dzieci do lat 7 i 2 przypadki u osób powyżej 18 roku życia.

Jak rozpoznać chorobę?

Bezobjawowy okres inkubacji (wylęgania) choroby trwa do 5 dni, po którym nagle pojawiają się pierwsze objawy: gorączka (do 40°C), wymioty, ból gardła czy ból głowy. Może także wystąpić powiększenie węzłów chłonnych na szyi, obrzęk i zaczerwienienie migdałków. Na tym etapie lekarz badający dziecko może zdiagnozować anginę.

Równocześnie z gorączką bądź w następnej dobie pojawia się wysypka. Jest ona drobnoplamista, rozsiana. Wysypka w szkarlatynie lokalizuje się na tułowiu (na brzuchu, plecach, piersiach, a także na pośladkach i w pachwinach), w zgięciach łokciowych oraz podkolanowych. Na twarzy występuje na policzkach; okolice nosa i ust pozostają blade, co tworzy tzw. trójkąt Fiłatowa. Wysypka może trwać od jednej doby do kilku dni.

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów choroby jest tzw. malinowy język początkowo z białym nalotem, a także łuszczenie się skóry - głównie na stopach i dłoniach. Ma miejsce kilka dni po ustąpieniu wysypki.

Aby lepiej zdiagnozować chorobę warto wykonać badania krwi. W badaniach laboratoryjnych (morfologia) w przebiegu szkarlatyny stwierdza się podwyższoną ilość leukocytów, podwyższony odczyn antystreptolizynowy (ASO) oraz podwyższony odczyn Biernackiego (OB – wskaźnik opadania erytrocytów).

Na tę chorobę nie ma szczepionki. Raz przebyta nie daje odporności, chorować można nawet kilka razy. Najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo