reklama

Kłopot z azbestem

Opublikowano:
Autor:

Kłopot z azbestem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaW naszym powiecie jest prawie 1,5 tys. metrów kwadratowych azbestu, który zalega głównie na dachach gospodarskich budynków. Oprócz płyt falistych problemem są jeszcze cztery kilometry azbestowych rur i około sześciu ton innych wyrobów z tego niebezpiecznego materiału.

Wykonane z azbestu wyroby budowlane stanowią potencjalne źródłoniebezpiecznych dla zdrowia człowieka włókien. Ryzyko ich uwalnianianarasta im bardziej zniszczony jest materiał. Wdychanie tych włókienmoże być przyczyną niebezpiecznych chorób, przede wszystkim nowotworówpłuc.

Gdzie można pozbyć się szkodliwego eternitu? Odpowiada Andrzej Trzaskalski, dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kutnie: - Eternit zdejmie i odbierze wyspecjalizowana w tym firma, ale właściciel budynku musi sam sfinansować nowe pokrycie dachu. Osoby, które kiedyś wymieniły pokrycia dachowe, a teraz składują eternit w pryzmach i nie bardzo wiedzą, co z nim zrobić, mogą oddać go do firmy Egolit w Łaniętach.

Okazuje się, że usługa jest odpłatna. - Stawka wynosi 450 - 700 zł za tonę odpadów - mówi Daniel Sujecki z firmy Egolit. - Przyjmujemy azbest usuwany wyłącznie przez wyspecjalizowane firmy, które zdemontują go z dachu, ułożą na palecie, opakują folią polipropylenową i odpowiednio oznaczą oraz wystawią stosowny protokół. Ustawowy obowiązek usunięcia azbestu spoczywa na każdym właścicielu posesji, na której terenie się on znajduje. Ci, którzy samodzielnie zdemontowali azbest, mogą mieć jednak przez to pewne kłopoty z jego usunięciem.

Na terenie powiatu kutnowskiego nie ma niestety firmy, która zajmowałaby się demontażem eternitu z dachów. Jednak nawet, gdyby powstała, może mieć problem z popytem na swoje usługi. - Wymiana pokrycia dachu to droga inwestycja, a jeśli mają z nią być związane dodatkowe opłaty wynikające z kosztów utylizacji azbestu, to się to wcale nie opłaca - mówi Józef Nowak, którego stodoła pokryta jest eternitem. - Póki co jest jeszcze na to dwadzieścia lat. O usunięciu eternitu na razie nie myślę - dodaje.

Co zrobić z azbestem?

W Polsce istnieje ustawowy obowiązek usuwania azbestu. Spoczywa on na właścicielach obiektów, w których zastosowany został azbest. Usuwać go może wyłącznie wyspecjalizowana firma, mająca pozwolenie na działanie na terenie powiatu. W naszym powiecie zbiórkę prowadzi przedsiębiorstwo Egolit sp. z o.o. z Łaniąt, tel. (024) 356 75 26 - składowanie azbestu jest odpłatne, stawka waha się od 450 do 700 zł za tonę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE