Gdzie są grzyby?
Przed wycieczką na grzyby warto się odpowiednio przygotować, o czym przypominają służby. Sanepid podkreśla, żeby zbierać tylko te grzyby, co do których mamy całkowitą pewność.
- Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj, przynieś grzyby do najbliższej siedziby stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której dyżury pełnią grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów. Specjalista bezpłatnie oceni czy grzyby są jadalne, niejadalne czy też trujące – mówią przedstawiciele służb sanitarnych.
Na samą wyprawę warto odpowiednio się ubrać, najlepiej w bluzę lub kurtkę, czy długie spodnie. Warto zabrać odzież przeciwdeszczową.
Pamiętaj o wiklinowym koszyku, bo jak przypomina sanepid w foliowej torebce grzyby zaczynają parować, co sprzyja ich psuciu.
Jeśli po zjedzeniu grzybów poczułeś się źle nie wahaj się sprawdzić, czy nie wynika to z zatrucia pokarmowego i w razie potrzeby od razu zwrócić się po pomoc.
Jeśli znasz te i inne zasady i jesteś już gotowy na wyjazd to pozostaje ci odpowiedź na pytanie – ale gdzie najlepiej jechać? Postaramy się pomóc na podstawie sugestii zebranych wśród naszych Czytelników i propozycjach internautów.
Wśród mieszkańców północnej części województwa łódzkiego popularnością cieszą się takie miejscowości, jak Raciborów, Sierakówek, Miałkówek, Lisica, Zuzinów, Łąck, czy Włocławek.
- Byłem w Skrzynkach w niedzielę, ludzi multum, ale grzybków było sporo. Myślę, że deszcze które teraz padają spowodują, że będzie nieźle – komentuje jeden z internautów.
O tym pamiętaj
Jakie inne miejsca w województwie łódzkim są warte polecenia? Wśród sugestii padają okolice Sieradza, Skierniewic, Łęczycy, a także Opoczna.
Oprócz tego internauci wskazują na Grotniki w powiecie zgierskim, las Witowski, las Bełdowski niedaleko Aleksandrowa Łódzkiego, las Łagiewnicki, las Wiączyński, okolice Łaska nad Grabią, lasy Swędowskie na północ od Łodzi i wieś Łękawa blisko Bełchatowa.
Jak widać ciekawych miejsc nie brakuje, ale pamiętajmy również o innych zasadach niż te, które zostały wyliczone na wstępie. Co roku w okresie jesiennym odnotowywane są przypadki zaginięć w kompleksach leśnych, głównie seniorów.
- Ich poszukiwania nie zawsze kończą się szczęśliwie, mimo angażowania znacznej liczby sił i środków policyjnych oraz wsparcia innych służb. Dlatego tym bardziej zależy nam na zwróceniu uwagi na kwestie bezpieczeństwa osób starszych podczas leśnych wypraw. W ich przypadku ewentualne zaginięcie w lesie, często w niesprzyjających warunkach pogodowych, może stanowić ogromne zagrożenie dla ich zdrowia a nawet życia – mówi mł. asp. Daria Olczyk z Komendy Powiatowej Policji w Kutnie.
Pamiętajmy, by wybierając się na grzyby zawsze zabierać ze sobą telefon komórkowy, który w razie zaginięcia umożliwia kontakt z bliskimi, lub służbami ratunkowymi.
Seniorzy z uwagi na wiek mogą mieć trudność z orientacją w terenie, pamięcią, czy koncentracją. Dodatkowo gdy się zgubią pojawi się stres, który wszystkie problemy może tylko spotęgować.
- Warto by senior zerknął na mapę i przypomniał sobie, którą część lasu zamierza eksplorować. Ponadto, osoby starsze często wychodzą na grzyby same, nie informując o tym nikogo bliskiego. Udają się w części lasu oddalone od głównej drogi. Łatwo wtedy stracić orientację, zwłaszcza jeśli nie zwraca się uwagi na charakterystyczne punkty odniesienia w danym terenie. Seniorzy nie zawsze też są odpowiednio przygotowani na zmianę pogody lub dłuższą wędrówkę po lesie – opisuje oficer prasowy KPP w Kutnie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.