Reklama

Reklama

Modernizacja oświetlenia, Zielona Oś, remonty dróg. Miasto podsumowuje najważniejsze inwestycje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Nowak

Modernizacja oświetlenia, Zielona Oś, remonty dróg. Miasto podsumowuje najważniejsze inwestycje - Zdjęcie główne

Kutnowskie władze podsumowują najważniejsze inwestycje ostatnich miesięcy | foto Bartosz Nowak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wracamy do zorganizowanej wczoraj w Urzędzie Miasta Kutno konferencji prasowej poświęconej sprawom bieżącym samorządu. Jednym z poruszonych tematów były postępy w realizowanych przez miasto inwestycjach. Czego się dowiedzieliśmy?

Reklama

Pałac Saski

Jedną z najważniejszych inwestycji ostatnich lat była rewitalizacja Pałacu Saskiego. Otwarcia obiektu dla zwiedzających możemy spodziewać się już w przyszłym roku. Więcej informacji o otwarciu W TYM MIEJSCU.

Jak informuje urząd miasta, rozpoczęto już czynności odbiorowe. Po ich zakończeniu i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie obiektów, pracownicy Muzeum Regionalnego w Kutnie rozpoczną prace nad tworzeniem nowych ekspozycji, kompletowanie eksponatów i wykonanie innych interaktywnych elementów. Przewidywany czas niezbędny do przygotowania wystaw muzealnych to kilka miesięcy. 

- Inwestycja obejmowała odbudowę Pałacu Saskiego, budowę pawilonu muzealno - wystawienniczego, budowę łącznika północnego, jak również gruntowną modernizację budynku ratusza miejskiego oraz aranżację dziedzińca - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta w Kutnie.

Nowy kompleks sportowy przy Szkole Podstawowej nr 9

We wrześniu br. ruszyła budowa nowoczesnego kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej nr 9. Na jakim etapie są prace?

- Zakończono korytowanie i wywóz ziemi pod duże boisko i bieżnię. Trwa przywóz piasku. Jak pozwolą warunki atmosferyczne, będzie układany drenaż boiska. Położono część kabli do zasilania masztów oświetleniowych boiska - podaje magistrat.

Przypomnijmy, dotychczasowy plac do gry zastąpi nowoczesne boisko ze sztuczną nawierzchnią z nowymi bramkami, piłkochwytami i wyznaczonymi liniami do różnego rodzaju gier zespołowych. Wytyczone będzie m.in. boisko do baseballu, do którego zakupione zostaną także specjalne tunele treningowe. Dodatkowo powstać ma boisko do siatkówki plażowej oraz miejsce do gry w badmintona. Ponadto przebudowane będą tartanowe bieżnie: sześciotorowa, prosta o długości 110 metrów i czterotorowa, okrężna o długości ponad 330 metrów. Nie zabraknie też miejsc do skoku w dal i trójskoku. 

- Powstanie miejsce do trenowania skoku wzwyż oraz pchnięcia kulą. Na terenie kompleksu ustawione zostaną stoły do gry w tenisa stołowego, zainstalowane zostaną nowe ławki, a całość będzie oczywiście odpowiednio oświetlona. Rozbudowa infrastruktury sportowej będzie służyć zarówno wychowankom największej placówki oświatowej w mieście, jak i mieszkańcom. Obiekt będzie bowiem otwarty dla wszystkich trenujących - dodaje magistrat.

Koszt inwestycji to prawie 6,5 mln zł, z czego 5 mln to pieniądze z pozyskanego dofinansowania. Wykonawca na realizację zadania ma 10 miesięcy, tj. do lipca 2023 roku. 

Zielona Oś Miasta

Mówiąc o rozpoczętych w 2022 roku inwestycjach, nie sposób nie wspomnieć o Zielonej Osi Miasta, która zakłada zbudowanie prawie 6 km ścieżek rowerowych i dróg dla pieszych łączących wschodnią i zachodnią część Kutna (od ul. Barei do ul. Metalowej). Oprócz tego czeka nas sporo zmian w parku nad Ochnią.

- Powstanie m.in. pawilon informacji turystycznej, przy którym wybudowane będą: rozarium, mini ogród botaniczny, skatepark, pumptrack, drewniany pomost na rzece Ochni, plaża z infrastrukturą do gry w siatkówkę, prysznice, przebieralnie czy kładka widokowa. Dodatkowo przy okazji wykonywania prac mają się tam pojawić również nowy plac zabaw i siłownia plenerowa - wymienia urząd miasta.

Wartość całej inwestycji to 31,5 mln zł. 24,3 mln zł to pieniądze pozyskane z dofinansowania.

Zaawansowanie prac:

  • trwa budowa pawilonu informacji publicznej, rozpoczęto budowę światłowodu do pawilonu, 
  • wykonano pale pod kładkę widowkową, 
  • na ul. Łąkoszyńskiej wykonane zostały 2 odcinki ścieżki rowerowej w masie asfaltowej (na ukończeniu układanie kostki na chodniku na fragmencie od kościoła do wiaduktu),
  • na wałach między ul. Mickiewicza a 1 Maja wykonano odcinek ścieżki w masie asfaltowej,
  • wykonano odcinek ścieżki rowerowej asfaltowej od ul. Troczewskiego przy parkingu i Orliku,
  • trwa korytowanie pod ścieżkę rowerową na wysokości ul. Holenderskiej do Mc'Donalds.  

 

Dzięki tej inwestycji w parku nad Ochnią pojawią się też tysiące nowych krzewów, kwiatów, roślin miododajnych oraz kilkadziesiąt drzew. 

- Wiosną przyszłego roku posadzonych zostanie prawie 6000 roślin cebulowych. Dodać do tego należy ponad 2000 róż i prawie 2000 sadzonek traw ozdobnych i bylin. Ponadto posadzonych zostanie ponad 1000 krzewów iglastych i liściastych - podkreślają władze miasta.

Termin realizacji - styczeń 2024. 

Budowa i przebudowa sieci dróg

Wszystko wskazuje na to, że wkrótce w naszym mieście ruszą kolejne remonty dróg. Dotyczą one ulic:

  • os. Dybów: ul. Zimowa (peł. dok.),
  • strefa przemysłowa: Sklęczkowska-Bis (peł. dok.), Odlewnicza (peł. dok.), Ekonomiczna w Kutnie (peł. dok.) oraz przebudowa skrzyżowania DK 92 z ul. Poprzeczną (uzgadnianie porozumienia z GDDKiA),
  • os. Łąkoszyn: Polna, Kucieńskiego, Gadomskiego, Gliszczyńskiego w Kutnie (na etapie uzyskiwania stosownych pozwoleń) wraz z budową infrastruktury na całej długości, spełniającej wymagania dotyczące dróg gminnych. 

 

Wartość zadania to 24 750 000 zł, natomiast wysokość planowanej dotacji wynosi 23 512 500 zł. Trwa kompletowanie dokumentacji technicznej do ogłoszenia przetargu. 

Modernizacja miejskiego oświetlenia

Ostatnia ze wspomnianych inwestycji to modernizacja oświetlenia drogowego na terenie miasta wraz z instalacją autonomicznego systemu sterowania. Do końca roku wymienionych zostanie ok. 2 400 szt. opraw. Prace mają się zakończyć pod koniec stycznia 2023 roku.

Wykonawcą inwestycji jest Centrum Zaopatrzenia Energetyki ELTAST sp. z o.o. z Radomia.

Łączny koszt to 8 mln zł, w tym dofinansowanie z WFOŚiGW ok. 3 mln zł i pożyczka 4 mln zł.

Info: UM Kutno

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy