reklama

Kosztorys naprawy pojazdu - co powinien zawierać?

Opublikowano:
Autor:

Kosztorys naprawy pojazdu - co powinien zawierać?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia

Dzięki kosztorysowi naprawy pojazdu poszkodowana w zdarzeniu komunikacyjnym osoba może dowiedzieć się, na jaką sumę została oszacowana szkoda wyrządzona w pojeździe oraz jaka jest szacowana kwota naprawy samochodu. Dlatego też bardzo istotne jest, by rzeczony kosztorys zawierał kilka ważnych punktów zawierających szczegółowe informacje na temat prowadzonych napraw i został sporządzony zgodnie z określonym wcześniej schematem. Dzięki temu dokumentacja będzie czytelna i wiarygodna zarówno dla ubezpieczyciela, sprawcy, jak i poszkodowanego. Jednak to właśnie poszkodowany powinien zwrócić szczególną uwagę na to, by kosztorys został stworzony w odpowiednio szczegółowy sposób. Dlaczego? Z prostego powodu - to właśnie kosztorys naprawy pojazdu jest jednym z podstawowych dokumentów, na podstawie których określa się wysokość należnego poszkodowanemu odszkodowania.

Elementy szczegółowego kosztorysu

Po pierwsze tego rodzaju dokument winien zawierać dokładny wykaz ilości, jak i rodzaju działań, które są niezbędne do wykonania właściwej naprawy. W takim wykazie powinny się znaleźć wszelkie kwestie związane z naprawą, regeneracją bądź wymianą poszczególnych części samochodu czy koniecznością lakierowania poszczególnych elementów pojazdu.

Niezbędne jest również zawarcie informacji o częściach, które trzeba wymienić, oraz wskazanie ich ceny. Informuje redaktor portalu www.odszkodowaniazoc.pl.

Istotne jest również, by w kosztorysie znalazła się ocena jakości części, jakie zostały uwzględnione w trakcie tworzenia owego dokumentu. Należy pamiętać, by części te zostały oznaczone w odpowiedni sposób:

- części O - czyli oryginalne, zalecane przez producenta tego konkretnego pojazdu, względem którego toczy się postępowanie odszkodowawcze; te części mogą być produkowane zarówno przez koncern samochodowy, jak i przez jego podwykonawcę;

- części Q - czyli produkowane przez inną firmę niż producent, jednak z zachowaniem tej samej technologii produkcji, co w przypadku oryginalnych części;

- części P - czyli te o podobnej jakości, mogące być dobrą alternatywą ze względu na wysoką jakość wykonania;

- części Z - czyli zamienniki, które nie mogą zostać uwzględnione w żadnej z wcześniej wskazanych kategorii.

Kosztorys powinien zawierać również informację oraz wycenę roboczogodzin wszystkich specjalistów, którzy pracowali przy naprawie auta (mechanika, blacharza, lakiernika, itd.).

Jeśli to Ty jesteś stroną poszkodowaną, warto byś zadbał o jak najbardziej szczegółowe dane w kosztorysie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo