Czym jest aleja tornad?
O sprawie donosi portal tulodz.pl. W sporej części Polski synoptycy i naukowcy wyznaczyli tzw. aleje tornad, czyli obszary, na których coraz częściej pojawiać się mogą trąby powietrzne. W kraju do obszaru alei tornad należy pas nadmorski od Szczecina do okolic Gdańska, a także teren województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.
Choć trąby powietrzne kojarzone są głównie z okolicami północnej Polski to mogą występować również w środkowej części kraju, czyli regionie łódzkim, na Mazowszu, a także na terenie takich miejscowości, jak: Opole, Katowice, Kraków, Rzeszów.
Termin „aleja tornad” po raz pierwszy pojawił się w Stanach Zjednoczonych. Jak informują badacze z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej tornada najczęściej występują w okresie letnim.
Jak wskazuje synoptyk Mateusz Barczyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, powstawanie tornad jest przyczyną gwałtownych burz.
- Większa dynamika w atmosferze, powoduje, że jest tam więcej energii, bo globalnie wzrasta temperatura. Na podstawie wstępnych prognoz, tworzonych na dobę lub dwie doby przed wystąpieniem burzy jesteśmy w stanie określić, czy będziemy mieć do czynienia z burzami, które są zdolne do wygenerowania trąby powietrznej, ale samo jej wystąpienie jest praktycznie nieprzewidywalne. Często tworzą się one w ciągu zaledwie kilku minut – mówi synoptyk w rozmowie z portalem epiotrkow.plm którą przytacza tulodz.pl.
W galerii znajdują się zdjęcia wykoane po przejściu trąby powietrznej przez Kutno, na końcu artykułu nagranie.
Na łamach KCI pisaliśmy już o tym, że nasze miasto znajduje się w potencjalnie dość niebezpiecznym położeniu (W TYM MIEJSCU).
W naszym regionie już się z tym mierzyliśmy
Z informacji znajdujących się w Europejskiej Bazie Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych wynika, że w ciągu ostatnich lat nad powiatem kutnowskim i w okolicach odnotowano kilka trąb powietrznych. Brzmi poważnie, jednak w samym Kutnie ostatni raz z takim zjawiskiem mieliśmy do czynienia w 2010 roku (pisaliśmy TUTAJ).
Wówczas trąba powietrzna nawiedziła również m.in. Gosławice, Jaroszówkę, czy Wolę Kałkową. Siłę trąby powietrznej oszacowano po zniszczeniach na F1, czyli wiatr od 117 do 180 km/h. Należy jednak jeszcze raz podkreślić – było to ponad 10 lat temu.
Z kolei dwa lata temu tornado zaobserwowano w Płocku. W ostatnich latach trąby powietrzne odnotowano również w Sochaczewie, czy Sierakowie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.