Reklama

Reklama

Kutno na granicy alei tornad. Zagrażają nam trąby powietrzne? [ZDJĘCIA/WIDEO]

Opublikowano: 14 sierpnia 2021 05:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Burze z roku na rok stają się coraz groźniejsze i powodują bardzo wiele szkód. Większa liczba burz to szansa na pojawianie się także niebezpiecznych trąb powietrznych. Stworzono mapę, która obrazuje wygląd „polskiej alei tornad”. Jej granica przebiega w okolicach Kutna i naszego powiatu.

Reklama

Czym jest aleja tornad?

O sprawie donosi portal tulodz.pl. W sporej części Polski synoptycy i naukowcy wyznaczyli tzw. aleje tornad, czyli obszary, na których coraz częściej pojawiać się mogą trąby powietrzne. W kraju do obszaru alei tornad należy pas nadmorski od Szczecina do okolic Gdańska, a także teren województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Polska na 7. miejscu wśród krajów odwiedzanych przez UFO. Kosmici pojawili się też w Kutnie?!

Choć trąby powietrzne kojarzone są głównie z okolicami północnej Polski to mogą występować również w środkowej części kraju, czyli regionie łódzkim, na Mazowszu, a także na terenie takich miejscowości, jak: Opole, Katowice, Kraków, Rzeszów.

Termin „aleja tornad” po raz pierwszy pojawił się w Stanach Zjednoczonych. Jak informują badacze z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej tornada najczęściej występują w okresie letnim.

Jak wskazuje synoptyk Mateusz Barczyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, powstawanie tornad jest przyczyną gwałtownych burz.

- Większa dynamika w atmosferze, powoduje, że jest tam więcej energii, bo globalnie wzrasta temperatura. Na podstawie wstępnych prognoz, tworzonych na dobę lub dwie doby przed wystąpieniem burzy jesteśmy w stanie określić, czy będziemy mieć do czynienia z burzami, które są zdolne do wygenerowania trąby powietrznej, ale samo jej wystąpienie jest praktycznie nieprzewidywalne. Często tworzą się one w ciągu zaledwie kilku minut – mówi synoptyk w rozmowie z portalem epiotrkow.plm którą przytacza tulodz.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy sklep w kutnowskiej galerii. Jaki i co w nim kupimy? [ZDJĘCIA]

W galerii znajdują się zdjęcia wykoane po przejściu trąby powietrznej przez Kutno, na końcu artykułu nagranie.

Na łamach KCI pisaliśmy już o tym, że nasze miasto znajduje się w potencjalnie dość niebezpiecznym położeniu (W TYM MIEJSCU). 

W naszym regionie już się z tym mierzyliśmy

Z informacji znajdujących się w Europejskiej Bazie Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych wynika, że w ciągu ostatnich lat nad powiatem kutnowskim i w okolicach odnotowano kilka trąb powietrznych. Brzmi poważnie, jednak w samym Kutnie ostatni raz z takim zjawiskiem mieliśmy do czynienia w 2010 roku (pisaliśmy TUTAJ).

Wówczas trąba powietrzna nawiedziła również m.in. Gosławice, Jaroszówkę, czy Wolę Kałkową. Siłę trąby powietrznej oszacowano po zniszczeniach na F1, czyli wiatr od 117 do 180 km/h. Należy jednak jeszcze raz podkreślić – było to ponad 10 lat temu.

Z kolei dwa lata temu tornado zaobserwowano w Płocku. W ostatnich latach trąby powietrzne odnotowano również w Sochaczewie, czy Sierakowie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)