Reklama

Mapa kościelnej pedofilii: jest ksiądz z naszego regionu!

Opublikowano:
Autor:

Mapa kościelnej pedofilii: jest ksiądz z naszego regionu! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Temat pedofilii i molestowania w Kościele Katolickim to ostatnio gorący temat. Kilka dni temu Fundacja “Nie lękajcie się” opublikowała specjalną mapę, na której znajdziemy miejsca i parafie oraz liczbę ofiar molestowania przez księży. Okazuje się, że takich przypadków nie brakowało nawet w naszym regionie.

Ze zgromadzonych i opublikowanych na mapie danych wynika, że do tej pory skazanych zostało około 60 duchownych z całej Polski. Ich ofiarą pada natomiast blisko 5 razy więcej osób, bo około 300, zatem średnio na jednego księdza-pedofila przypada aż 5 ofiar. I dokładnie tyle też było w jednej z parafii w naszym regionie. Nie tak daleko, bo za miedzą - w Witoni jeden z duchownych został skazany za wykorzystywanie seksualne pięciu ministrantów. Wikary Wincenty P. w 2002 roku usłyszał zarzuty i został skazany na rok i 8 miesięcy więzienia. Zaraz po tym, gdy go zatrzymano podejrzany został odwołany przez biskupa Alojzego Orszulika.

- Prokuratura Rejonowa w Łęczycy wszczęła śledztwo w sprawie domniemanych nadużyć seksualnych popełnionych przez niego w stosunku do 14-letnich chłopców, kiedy w latach 1998 – 1999 był wikarym w Witoni koło Łęczycy - cytuje media Fundacja "Nie lękajcie się".

Ks. Wincenty P., wikariusz parafii w Witoni (diecezja łowicka), który zwabiał na plebanię małych chłopców, wymuszając na nich współżycie seksualne, oraz nagrywał te perwersje na wideo, aby rozpowszechniać je później w internecie, a nawet wypożyczał „swoje” dzieci innym księżom, został zdemaskowany i osądzony wyłącznie dzięki determinacji dziennikarzy „FiM” (cykl „Co ci się, draniu, śni?” zainaugurowany w numerze 27/2002 ). Ścigaliśmy go nawet na Ukrainie, bowiem szefowie policji i prokuratorzy z Łęczycy oraz ówczesny ordynariusz bp Alojzy Orszulik dokonywali cudów zręczności, żeby zatuszować aferę - czytamy z kolei na portalu pikio.pl. - Skazany na trzy lata więzienia odsiedział wyrok w całości i w 2006 r. znowu wyjechał na Ukrainę. Zakotwiczył u bp. Bronisława Bernackiego w diecezji odessko–symferopolskiej, gdzie pracuje jako misjonarz (w ubiegłym roku występował m.in. w Tuchowie koło Tarnowa). Warto pamiętać, że zgodnie z kościelnymi wymogami żaden biskup na świecie nie przyjmie do swojej diecezji duchownego z zewnątrz bez zgody i świadectwa moralności wystawionego przez jego macierzystego ordynariusza, którym dla ks. Wincentego P. był od maja 2004 r. bp Andrzej F. Dziuba, protegowany prymasa kard. Józefa Glempa.

Mapa od kilku dni jest w sieci (możecie w nią wejść klikając w obrazek). Polski Kościół Katolicki z kolei do końca listopada ma opracować dokument dotyczący wykorzystywania małoletnich przez duchownych. Wówczas społeczeństwo będzie miało ogląd na to, jakie działania podjęto wobec księży-pedofili i poznamy szczegółowe dane.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE