Reklama

Marzec 1920: czym żyło Kutno dokładnie 100 lat temu? Nie było lekko!

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Za ziemniaki jak za zboże, co do zboża - mąka pszenna na wagę złota, ogólnie - drożyzna. Do tego jarmark półpostny "już nie ten sam co przed wojną", a Naczelnik Państwa obchodzi imieniny. Co działo się na kutnowskich ulicach w marcu 1920 roku? Niezwykłe historie z naszego miasta, opisane w legendarnym Tygodniku Kutnowskim, prezentuje Kutnowskie Towarzystwo Historyczne.

Jarmark półpostny w dniu 17 marca ściągnął do Kutna trochę rzemieślników. Nie był to jednak ten dawny jarmark przedwojenny. Trudno dziś o materjał surowy, rzemieślnik nie ma z czego robić. Ruchu też wielkiego nie było. Zresztą "łaziki" Łódzkie dawno już zaopatrzyły naszego rolnika w tandetne ale kolorowe szafy, łóżka, firanki, gramofony, wypchane papugi itp. świadectwa kultury - pisał Tygodnik Kutnowski.

Zresztą, nie tylko na jarmark narzekali wówczas kutnianie.

[...] Magistrat ogłosił nam, że Ministerstwo Aprowizacji telegraficznie przyrzekło przydział mąki pszenne, ale dopiero... po nadejściu transportów amerykańskich. Po dwumiesięcznym oczekiwaniu otrzymaliśmy 2 wagony soli czarnej w złomach olbrzymich , aż z Białegostoku. Cukru na święta nie otrzymamy. Z mąką i kaszą źle [...]

Więcej, m.in o urodzinach Marszałka i wiecu przeciwstrajkowym, dowiecie się z fotografii, które znajdziecie w poniższej galeryi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE