Reklama

Mocno wieje. Nad Kutnem może przejść... burza piaskowa

Opublikowano:
Autor:

Mocno wieje. Nad Kutnem może przejść... burza piaskowa - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia To nie jest kiepski żart. Nad naszym regionem może przejść burza piaskowa. Wszystko z powodu silnego wiatru, który niesie ze sobą pył znad afrykańskiej Sahary. Synoptycy ostrzegają też przed silnym wiatrem, który z godziny na godzinę jest coraz bardziej porywisty.

Jak informuje RMF FM, silny wiatr w połączeniu z suszą doprowadził na pobliskim Mazowszu do burzy piaskowej. Na drodze krajowej nr 60 między Makowem a Różanem zderzyły się dwie ciężarówki.

Na odcinku około 20 kilometrów bardzo silny wiatr nawiewał na drogę pył i piach z okolicznych pól. Kłęby piasku spowodowały, że widoczność na tej trasie spadła niemal do zera.

Skąd pył z Afryki w Polsce? To efekt zimnego niżu, który pojawił się nad Półwyspem Iberyjskim i Morzem Śródziemnym. Piasek znad Sahary dociera do Europy za sprawą silnych południowych wiatrów.

– Zawartość pyłu w powietrzu będzie kilkanaście razy mniejsza niż nad Saharą. Wystarczy to jednak, aby ziarenka piasku stały się tzw. jądrami kondensacji, na których osadzają się i łączą ze sobą krople wody. Gdy są na tyle duże, aby ostać się pionowym ruchom powietrza, tzw. prądom wstępującym, wówczas zaczynają opadać na ziemię w postaci tzw. brudnego deszczu - informuje portal twojapogoda.pl

Jeśli nie spadnie deszcz, piasek znad Sahary może widoczny m.in. na naszych samochodach, w postaci żółtego nalotu. Pył saharyjski pojawi się także na naszych parapetach, oknach czy chodnikach. Opad może negatywnie wpłynąć także na alergików.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE