"O Kutno!" Kabaretu Starszych Panów, "Podróż poślubna do Kutna" Andrzeja Rosiewicza, czy wspomniana wyżej "Polska" Kultu - te numery z pewnością zna, bądź chociaż kojarzy większość Polaków (zwłaszcza tych sprzed pokolenia millenialsów). To jednak zaledwie ułamek kawałków o kutnowskim zabarwieniu.
Aż dwukrotnie nasza miejscowość pojawiała się w utworach Edyty Geppert - "Za inna" i "Niedziela na Głównym". Kutno wyśpiewują też inne wybitne polskie wokalistki: Maryla Rodowicz ("Diabeł i raj"), Anna German ("Najszaleńszy szaławiła" - również w wykonaniu Elektrycznych Gitar), Irena Kwiatkowska ("Roztańczone nogi"), czy Elżbieta Wojnowska ("Rzuciłabym to wszystko").
W zestawieniu nie sposób pominąć Pidżamę Porno. Grabaż wplata kutnowski akcent w tekst kawałka "Durna 6 / Mądra 11" ("A myśli naszych biel, bo czarne nasze sprawy i mglisty jakiś cel od Kutna do Warszawy). Wojciech Młynarski w utworze "W razie czego przypomnijcie sobie Zdzisia" śpiewa z kolei: "Raz zmieniłem panu dychę na automat. Gdzie? Gdzieś w Polsce, Łódź Kaliska,albo Kutno. Nie pamięta pan? Przepraszam. Sorry. Smutno". O smutnej pani, co przyjechała z Kutna w kawałku "Migają lampy" nawija raper DonGuralEsko, uroki linii "express Kutno-Łowicz" w "Hymnie kolejarzy wąskotorowych" wychwalają Skaldowie, a Kuba Sienkiewicz z Elektrycznych Gitar w "Marymonckim Dżonie" opowiada o burzliwym romansie z kutnowskiego motelu.
Cóż, trochę tego jest, a i tak nie wymieniliśmy wszystkich piosenek. Więcej znajdziecie TUTAJ i TUTAJ. Miłego odbioru!
P.S. A może Wy znacie utwory, których zabrakło na powyższych listach? Jeśli tak, podzielcie się tytułem w komentarzu.