Reklama

Nie tylko Kazik i Przybora. O Kutnie śpiewają największe gwiazdy! Znałeś te piosenki?

Opublikowano:
Autor:

Nie tylko Kazik i Przybora. O Kutnie śpiewają największe gwiazdy! Znałeś te piosenki? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Już nie jest brudno, już nie jest brzydko, już nie pękają oczy - kutnowski dworzec nabrał nowego blasku, za to wersy Kultu na dobre zakorzeniły się w świadomościach Polaków. Miasto Róż w swoich tekstach "przemycał" również Jeremi Przybora, którego imię nosi zakończony w minioną niedzielę festiwal. Nie są to zresztą jedyne przykłady kutnowskich akcentów w polskich piosenkach. Maryla Rodowicz, Elektryczne Gitary, Anna German, Edyta Geppert, Skaldowie - lista tuz, które śpiewały o naszym mieście jest naprawdę długa!

"O Kutno!" Kabaretu Starszych Panów, "Podróż poślubna do Kutna" Andrzeja Rosiewicza, czy wspomniana wyżej "Polska" Kultu - te numery z pewnością zna, bądź chociaż kojarzy większość Polaków (zwłaszcza tych sprzed pokolenia millenialsów). To jednak zaledwie ułamek kawałków o kutnowskim zabarwieniu.

Aż dwukrotnie nasza miejscowość pojawiała się w utworach Edyty Geppert - "Za inna" i "Niedziela na Głównym". Kutno wyśpiewują też inne wybitne polskie wokalistki: Maryla Rodowicz ("Diabeł i raj"), Anna German ("Najszaleńszy szaławiła" - również w wykonaniu Elektrycznych Gitar), Irena Kwiatkowska ("Roztańczone nogi"), czy Elżbieta Wojnowska ("Rzuciłabym to wszystko").

W zestawieniu nie sposób pominąć Pidżamę Porno. Grabaż wplata kutnowski akcent w tekst kawałka "Durna 6 / Mądra 11" ("A myśli naszych biel, bo czarne nasze sprawy i mglisty jakiś cel od Kutna do Warszawy). Wojciech Młynarski w utworze "W razie czego przypomnijcie sobie Zdzisia" śpiewa z kolei: "Raz zmieniłem panu dychę na automat. Gdzie? Gdzieś w Polsce, Łódź Kaliska,albo Kutno. Nie pamięta pan? Przepraszam. Sorry. Smutno". O smutnej pani, co przyjechała z Kutna w kawałku "Migają lampy" nawija raper DonGuralEsko, uroki linii "express Kutno-Łowicz" w "Hymnie kolejarzy wąskotorowych" wychwalają Skaldowie, a Kuba Sienkiewicz z Elektrycznych Gitar w "Marymonckim Dżonie" opowiada o burzliwym romansie z kutnowskiego motelu.

Cóż, trochę tego jest, a i tak nie wymieniliśmy wszystkich piosenek. Więcej znajdziecie TUTAJ i TUTAJ. Miłego odbioru!

P.S. A może Wy znacie utwory, których zabrakło na powyższych listach? Jeśli tak, podzielcie się tytułem w komentarzu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE