W całej Polsce w 2017 roku rowerzyści uczestniczyli w 4 212 wypadkach drogowych, w których zginęło 220, a rannych było aż 3 824 osób. Większość takich wypadków miała miejsce na obszarze zabudowanym. Najwięcej rowerzystów zginęło październiku - 32 ofiary.
Wśród ofiar śmiertelnych znacznie więcej było osób pieszych, którzy stanowili w ubiegłym roku 31 proc. W 2017 r. w 8197 wypadkach drogowych zginęło ich 873, z czego z ich winy - 425. Najbardziej niebezpiecznym okresem dla pieszych to okres jesienno-zimowy, bowiem w trzech ostatnich miesiącach zeszłego roku odnotowano aż 370 ofiar śmiertelnych.
Na drogach naszego powiatu w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku zginęło 3 pieszych. To tyle samo co przez cały ubiegły rok. Na szczęście w ciągu bieżącego i poprzedniego roku na drogach powiatu kutnowskiego nie zginął żaden rowerzysta.
Liczby te, choć w porównaniu z rokiem 2016 są mniejsze, nadal mogą być zatrważające. W trosce o wspólne bezpieczeństwo policjanci apelują więc o noszenie elementów odblaskowych.
- Obowiązkowe używanie odblasków dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym. Odblaski znacząco poprawiają widoczność pieszego i mogą uratować mu życie. Kierowca o wiele wcześniej zauważy pieszego wyposażonego w kamizelkę lub opaskę odblaskową - informuje asp. szt. Edyta Machnik, rzecznik kutnowskiej policji.
Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Wielu pieszych stosuje się do nowych przepisów, niestety zdarzają się osoby, które w dalszym ciągu narażają swoje życie. Pamiętajmy, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.