Reklama

Reklama

Praca wakacyjna dla młodych. Podpowiadamy, gdzie dorobić w Kutnie i okolicach [LISTA]

Opublikowano: czw, 9 cze 2022 07:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Koniec pandemii i wojna w Ukrainie, która przyczyniła się do wyjazdu licznej grupy ukraińskiej siły roboczej sprawiły, że w Polsce brakuje rąk do pracy. A tych potrzebnych będzie jeszcze więcej w okresie letnim. To szansa dla młodych osób, które chciałyby dorobić trochę grosza na wakacyjne wydatki. Na jakie oferty warto zwrócić uwagę i gdzie można liczyć na najlepsze zarobki? Dajemy wam kilkanaście propozycji na pracę sezonową w Kutnie i okolicach.

Reklama

Z danych OLX wynika, że liczba ofert pracy na portalu wzrosła średnio o 38 proc. w stosunku do analogicznego okresu z 2021 r. Ogromny wpływ na to miało zdjęcie pandemicznych obostrzeń, które ograniczały działalność głównie w branży gastronomicznej. Ponadto z Polski wyjechały tysiące ukraińskich pracowników, którzy chwycili za broń w walce o obronę własnej ojczyzny. 

A zapotrzebowanie na pracowników wzrasta wraz z pojawieniem się cieplejszych miesięcy. W rolnictwie wiąże się to z okresem zbiorów, a w budownictwie wzrasta liczba prowadzonych prac budowlanych i remontowych. 

Postanowliśmy przyjrzeć się ofertom pracy z Kutna i okolic skierowanym do młodych osób (studentów, uczniów - także tych niepełnoletnich). Pod lupę wzięliśmy te dostępne m.in. na jooble.org, OLX, indeed.pl, pracuj.pl i KCI. 

 

Młodzi mają w czym przebierać

 

Początek lata to czas, gdy Polacy z lubością zajadają się truskawkami. A ktoś wcześniej musi schylić się po nie do krzaczka. Przy zbiorze truskawek zarabia się średnio 15-20 zł brutto za godzinę. Gdzieniegdzie pracodawcy płacą od zebranej kobiałki - ok. 2 zł. Pod koniec czerwca, bądź na początku lipca rozpoczynają się z kolei zbiory ogórków - w tym przypadku regułą jest stawka godzinowa, zbliżona do tej przy zbiorze truskawek. W okresie wakacyjnym rolnicy potrzebują również chętnych m.in. do zbioru fasoli, wiśni, czy aronii

Popularne wśród młodzieży są także inwentaryzacje w sklepach. W przypadku pracy nocnej jest ona skierowana do osób pełnoletnich. W ofercie znalezionej na OLX czytamy, że stawka godzinowa wynosi 20 zł brutto. Pracodawca nie wymaga książeczki sanepidu. Prace inwentaryzacyjne prowadzą także inne sklepy, w tym jeden ze sklepów zoologiczny w Kutnie. Tam stawka wynosi 20-21 zł/h. 

Markety poszukują też chętnych do pracy przy wykładaniu towaru - raz w tygodniu, na około 2 godziny. Wynagrodzenie wynosi 19,70 zł brutto/h. Ponadto znaleźć można oferty na stanowisko kasjera/sprzedawcy (19-20 zł brutto/h), magazyniera (24 zł brutto/h), czy pomocy w pakowaniu towarów w sklepie (ok. 20 zł brutto/h).

Ofertę, nie tylko dla młodych, ma także Glovo, które kilka tygodni temu pojawiło się na kutnowskim rynku. Firma poszukuje kuriera z własnym pojazdem. Płaca wynosi od 30 do 35 zł za godzinę. Pracodawca wyjaśnia, że "Aplikacja działa od 12:00 do 22:00, a Ty na bieżąco decydujesz, czy chcesz pracować codziennie, czy tylko w weekendy, czy wieczorami. Nie ma minimalnej ilości godzin do przepracowania. 1-2x w tygodniu otwiera Ci się grafik i rezerwujesz dogodne dla siebie godziny".

Pracę młodym w okresie wakacyjnym oferują także restauracje McDonald's. Aplikować mogę już osoby, które skończyły 16 lat. Z medialnych doniesień wynika, że na umowie o pracę należy spodziewać się najniższej godzinowej stawki, która wynosi obecnie 19,70 zł brutto.  

A to nie jedyne możliwości pracy, jakie daje gastronomia. Bary i restauracje poszukują kelnerów, pomocy kuchennej, hostess i barmanów. Zajęcia te wymagają przeszkolenia lub wcześniejszego doświadczenia. W tym przypadku należy liczyć na pensję minimalną, jednak można dorobić na napiwkach.

Od lat młode osoby chętnie dorabiają na roznoszeniu ulotek. Zarobki wynoszą tutaj od 16 a 20 zł za godzinę.

Sposobem na wakacyjny zarobek, skierowanym głównie do mężczyzn, jest praca na budowie. Mimo że wymagająca fizycznie, jest chyba jedną z najlepiej płatnych. Żółtodziób może bowiem liczyć na wynagrodzenie w wysokości 25-30 zł brutto za godzinę, a czasem nawet jeszcze więcej.

 

Praca dla nieletnich - o tym musisz pamiętać

Zatrudnienie w Polsce mogą otrzymać nie tylko osoby pełnoletnie. Zgodnie z Kodeksem na umowę o pracę może się zatrudnić człowiek, który ukończył 15 lat. Musi jednak spełniać wszystkie z poniższych warunków:

- ukończył co najmniej szkołę podstawową (8-letnią), 

- ma zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania powierzonej na danym stanowisku pracy, 

- zostanie zatrudniony do wykonywania prac lekkich, które nie zagrażają życiu, zdrowiu i rozwojowi psychofizycznemu.

Leglanej pracy mogą się podjąć również osoby młodsze. W wieku 12, 13 czy 14 lat nie można pracować na podstawie umowy o pracę uregulowanej w Kodeksie pracy. Alternatywną formą podjęcia pracy zarobkowej w tym lub niższym wieku może być umowa zlecenia lub umowa o dzieło.

Należy również pamiętać, że pracownik do ukończenia 16. roku życia może pracować maksymalnie 6 godzin na dobę. Starszy nieletni natomiast może być zatrudniony w wymiarze 8-godzinnym, ale tylko wtedy, gdy odbywa się to w ramach przygotowania zawodowego. Warto zaznaczyć, że osoba nieletnia nie może pracować w godzinach nadliczbowych. Nie wolno jej też zatrudniać na nocną zmianę, czyli między godziną 22 a 6 rano. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy