Procesja wyruszyła o godzinie 10:30 z Parafii Błogosławionych Męczenników Kutnowskich przy ulicy Kochanowskiego. Była poprzedzona Mszą Świętą.
W procesji zgodnie z tradycją wzięli udział m.in. strażacy, kolejarze, a także dzieci komunijne i rocznicowe.
Procesja przeszła ulicą Kochanowskiego, potem Sinkiewicza na Plac Piłsudskiego, a stamtąd na ulicę Królewską w okolice kościoła św. Wawrzyńca.
Ołtarz przy ulicy Kochanowskiego przygotowała. Parafia Błogosławionych Męczenników Kutnowskich. Drugi ołtarz przy Sienkiewicza przygotowała Parafia św. Jana Chrzciciela, a trzeci na pl. Piłsudskiego – Parafia św. Jadwigi.
Ostatni ołtarz znalazł się przy Domu Parafialnym parafii św. Wawrzyńca i zadbały o niego Akcja Katolicka i Przymierze Rodzin i Świecka Wspólnota Pasjonistowska.
Procesja Bożego Ciała przeszła również ulicami kutnowskiego osiedla Dybów. Uczestniczyły w niej setki wiernych.
Uroczystość Bożego Ciała została ustanowiona na skutek objawień św. Julianny z Cornillon (miała je w 1209 roku). W Polsce święto ma również długą tradycję. Zostało wprowadzone przez krakowskiego biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320 roku. Natomiast w1420 na synodzie gnieźnieńskim święto to uznano za powszechne i obchodzone we wszystkich kościołach w państwie.
W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Katolicy tego dnia udają się do kościoła, gdzie po mszy świętej uczestniczą w procesjach. Jest to czas, podczas którego oddają cześć Najświętszemu Sakramentowi. Uroczystość ma charakter radosny i dziękczynny. Wierni po wyjściu z kościoła udają się procesją do czterech oddalonych od siebie ołtarzy, przy których czytana jest lub śpiewana Ewangelia jednego z czterech ewangelistów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.