Reklama

Reklama

Ogromne tłumy w centrum. Ulicami przeszła procesja Bożego Ciała [ZDJĘCIA]

Opublikowano: czw, 16 cze 2022 11:44
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dziś przeżywamy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywaną Bożym Ciałem. Tradycyjnie z tej okazji w całej Polsce odbywają się procesje. Podobnie było w Kutnie. Ulicami miasta przeszły tłumy wiernych.

Reklama

Procesja wyruszyła o godzinie 10:30 z Parafii Błogosławionych Męczenników Kutnowskich przy ulicy Kochanowskiego. Była poprzedzona Mszą Świętą.

W procesji zgodnie z tradycją wzięli udział m.in. strażacy, kolejarze, a także dzieci komunijne i rocznicowe.

Procesja przeszła ulicą Kochanowskiego, potem Sinkiewicza na Plac Piłsudskiego, a stamtąd na ulicę Królewską w okolice kościoła św. Wawrzyńca.

Ołtarz przy ulicy Kochanowskiego przygotowała. Parafia Błogosławionych Męczenników Kutnowskich. Drugi ołtarz przy Sienkiewicza przygotowała Parafia św. Jana Chrzciciela, a trzeci na pl. Piłsudskiego – Parafia św. Jadwigi.

Ostatni ołtarz znalazł się przy  Domu Parafialnym parafii św. Wawrzyńca i zadbały o niego Akcja Katolicka i Przymierze Rodzin i Świecka Wspólnota Pasjonistowska.

Procesja Bożego Ciała przeszła również ulicami kutnowskiego osiedla Dybów. Uczestniczyły w niej setki wiernych.

Uroczystość Bożego Ciała została ustanowiona na skutek objawień św. Julianny z Cornillon (miała je w 1209 roku). W Polsce święto ma również długą tradycję.  Zostało wprowadzone przez krakowskiego biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320 roku. Natomiast w1420 na synodzie gnieźnieńskim święto to uznano za powszechne i obchodzone we wszystkich kościołach w państwie.  

W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Katolicy tego dnia udają się do kościoła, gdzie po mszy świętej uczestniczą w procesjach. Jest to czas, podczas którego oddają cześć Najświętszemu Sakramentowi. Uroczystość ma charakter radosny i dziękczynny. Wierni po  wyjściu z kościoła udają się procesją do czterech oddalonych od siebie ołtarzy, przy których czytana jest lub śpiewana Ewangelia jednego z czterech ewangelistów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy