Reklama

Przeczytaj to, zanim kupisz mieszkanie. Dopilnuj wszelkich formalności

Opublikowano:
Autor:

Przeczytaj to, zanim kupisz mieszkanie. Dopilnuj wszelkich formalności - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy o zakup mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego powinieneś przejrzeć księgi wieczyste, sprawdzić, czy w dokumentacji nie ma klauzul niedozwolonych i raz jeszcze skalkulować wszystkie koszty.//

O czym powinieneś pamiętać przed zakupem mieszkania?

  • 1. Przejrzyj dokładnie księgi wieczyste
W księgach wieczystych sprawdź kto jest aktualnym właścicielem nieruchomości i od jak dawna. Zaglądając do dokumentacji dowiesz się, czy mieszkanie nie jest współwłasnością kilku osób, a jeśli tak – upewnij się, że wszyscy godzą się na sprzedaż.

Sprawdź również, czy lokal nie jest obciążony zobowiązaniem hipotecznym. To kluczowe, bo sam fakt istnienia takiego wpisu nie wyklucza możliwości odsprzedaży nieruchomości dalej.

  • 2. Upewnij się, że umowa nie zawiera klauzul niedozwolonych
Zanim złożysz swój podpis na umowie kilkukrotnie przestudiuj wszystkie warunki. Wcześniej zapoznaj się z rozporządzeniem UOKiK dotyczącym klauzul niedozwolonych w umowach o kupnie, sprzedaży nieruchomości.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, o zapisy pytaj sprzedawcę [osobę fizyczną lub dewelopera]. Swoje zastrzeżenia możesz też skonsultować z prawnikiem.

  • 3. Dwa razy zastanów się, czy lokalizacja mieszkania jest odpowiednia
Lokalizacja ma kluczowy wpływ na wysokość wyceny nieruchomości, dlatego nie zawsze najtańsze mieszkanie to te, które spełnią twoje oczekiwania. Zwróć na to szczególną uwagę, jeśli decydujesz się na zakup mieszkania z dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

Według raportu w portalu www.ehipoteka.com.pl ok. 91% wszystkich nieruchomości, które spełniają regulamin są zlokalizowane na suburbiach miast. Poza samym kosztem mieszkania powinieneś wziąć pod uwagę także, ile zapłacisz dojazd do pracy i jak dużo czasu będzie cię to kosztowało każdego dnia.

  • 4. Raz jeszcze skalkuluj wszystkie koszty
Na chwilę przed podpisaniem umowy o zakup mieszkania sprawdź, czy twoje oszczędności pozwolą ci na opłacenie wszystkich pozostałych kosztów operacyjnych, a w tym tych związanych m.in. z opłatą podatku do US, obsługą notariusza i dokonaniem nowego wpisu do ksiąg wieczystych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE