Reklama

Reklama

Przed nami noc sylwestrowa. Wydano ważny komunikat

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Przed nami noc sylwestrowa. Wydano ważny komunikat - Zdjęcie główne

Przed nami Noc Sylwestrowa. Wydano ważny komunikat | foto pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Przed nami noc sylwestrowa, która wielu osobom kojarzy się z huczną zabawą i spotkaniami towarzyskimi. Często jej nieodłącznym elementem są oczywiście petardy - odpalane po to, by przywitać nowy rok. Korzystając z nich musimy jednak pamiętać o szeregu zasad bezpieczeństwa, o których jak co roku przypomina kutnowska policja.

Reklama

Fajerwerki w Sylwestra - o czym trzeba pamiętać? 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w Polsce obowiązuje zakaz używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyłączeniem ograniczeń w dniach 31 grudnia i 1 stycznia. Używanie przedmiotów zawierających wyroby pirotechniczne, np. niezgodnie z przeznaczeniem może spowodować szereg negatywnych konsekwencji i to nie tylko prawnych, ale przede wszystkim zdrowotnych.

Pamiętajmy, że:

  • fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania;
  • fajerwerki kupujmy tylko w sprawdzonych miejscach. Kierujmy się jakością, nie ceną - sprawdźmy czy opakowanie nie jest uszkodzone, a wyrób pirotechniczny ma dołączoną instrukcję obsługi w języku polskim. Uważnie się z nią zapoznajmy i przestrzegajmy jej;
  • petard nie należy nigdy odpalać w zamkniętych pomieszczeniach, ale także np. na balkonach, tarasach czy w oknach – nigdy nie wiemy dokładnie, w jakim kierunku polecą. Mogą stać się przyczyną pożaru lub wyrządzić komuś krzywdę;
  • fajerwerki obserwujmy z odpowiedniej odległości. Dotyczy to też osób, które je zapalają – powinny one natychmiast oddalić się na wskazaną w instrukcji odległość. Jeśli po wypaleniu lontu okaże się, że petarda nie eksplodowała, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało, bo może ona wybuchnąć w najmniej oczekiwanym momencie;
  • nie trzymajmy zapalanych fajerwerków w rękach i nie pochylajmy się nad nimi – takie postępowanie to jedna z najczęstszych przyczyn poważnych urazów kończyn górnych i twarzy.
  • dzieciom nie tylko nie wolno kupować fajerwerków – dorośli absolutnie nie powinni pozwolić, aby najmłodsi zbliżali się do nich lub nimi bawili. Należy to wyraźnie dziecku zakomunikować i wyjaśnić dlaczego tak jest. To na rodzicach i opiekunach ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych.
 

Pamiętajmy, że wyroby pirotechniczne mogą być używane jedynie przez osoby dorosłe. Również ich sprzedaż osobom niepełnoletnim zagrożona jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasi pupile nie byli narażeni na odgłosy wybuchów, nie pozostawiajmy ich samych w domu, zapewnijmy im opiekę, by nie odczuły negatywnych skutków używania wyrobów pirotechnicznych w tą wyjątkową noc.

Gdy dojdzie do niebezpiecznego wypadku, niezwłocznie dzwońmy na numer alarmowy 112.

Kontrole policji w Sylwestrową Noc

Policjanci przypominają również o swoich działaniach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa w te ostatnie chwile roku. Jak mówią, kontrolują trzeźwość kierowców, jak i to, czy nie łamią oni obowiązujących przepisów. 

W sylwestra funkcjonariusze będą reagować także na wszelkie zakłócenia porządku publicznego - te wywołane przez osoby pijące alkohol w miejscach niedozwolonych, czy zakłócające spokój innym. Sprawdzane przez policjantów jest również respektowanie przepisów związanych z obowiązującym stanem epidemii. Każda interwencja jest indywidualnie rozpatrywana na podstawie zastanych okoliczności. Jeżeli gdzieś w trakcie służby policjanci stwierdzą lub zostaną poinformowani o tym, że dochodzi do łamania prawa, będą wówczas interweniować i adekwatnie reagować.

Info: KPP w Kutnie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy