Reklama

Reklama

Stanisław August Poniatowski mecenas sztuki, czy nieudolny polityk?

Opublikowano: pon, 20 kwi 2015 11:54
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Stanisław August Poniatowski mecenas sztuki, czy nieudolny polityk? - rozważania kulturalno-polityczne w 250 rocznicę powstania Teatru Narodowego. Dnia 14 kwietnia w auli WSGK ze słuchaczami UTW spotkał się mgr Przemysław Zawadzki, który przybliżył zebranym czasy panowania ostatniego Króla Polski. Działania i decyzje Stanisława Augusta Poniatowskiego miały znaczny wpływ na rozwój kultury sztuki i oświaty ale z drugiej strony jego posunięcia polityczne okazały się tragiczne dla państwa polskiego.

Reklama

Podawane przez prelegenta zdarzenia i fakty historyczne dotyczące tematu, prowokowały zebranych do własnych przemyśleń i formułowania ocen czasów, w których ważną rolę odegrała działalność utworzonej Komisji Edukacji Narodowej czy doprowadzenie do uchwalenia Konstytucji 3 Maja a z drugiej strony osłabiały państwo niepokoje wewnętrzne i złe relacje z państwami ościennymi, co w efekcie spowodowało utratę państwowości i na skutek rozbiorów zniknięcie Polski z mapy Europy na ponad 100 lat.

W imieniu słuchaczy, za bardzo atrakcyjny sposób przedstawienia tego interesującego tematu, podziękowała prelegentowi Przewodnicząca Zarządu UTW Kol. Maria Wierzbicka. Na szczególną wdzięczność zasługuje też fakt, że Pan Przemysław Zawadzki zrezygnował z honorarium za spotkanie oraz jako dyrektor I LO im gen. J.H. Dąbrowskiego w Kutnie od początków działalności Uniwersytetu życzliwie wspiera naszą działalność merytoryczną poprzez nieodpłatne udostępnianie pomieszczeń placówki, którą kieruje dla odbywania zajęć sekcji przedmiotowych.

Serdecznie dziękujemy!

Tekst: D. Kawka
Zdjęcia: S. Szadkowska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)