reklama

To ma być najnowocześniejsza biogazownia nie tylko w Polsce

Opublikowano:
Autor:

To ma być najnowocześniejsza biogazownia nie tylko w Polsce - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaZa nami uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę biogazowni przy ul. Lotniczej w Kutnie. Inwestorem jest łódzka firma Ekospot, a wykonawcą konsorcjum niemiecko-polskie, w skład którego wchodzą Energy Solutions oraz Real z Leszna. Pierwszy etap inwestycji, zakładający budowę biogazowni odpadowej, ma być zakończony na wiosnę przyszłego roku. W drugim etapie ma powstać spalarnia.- Jak to się wszystko zaczęło? W 2008 roku Janusz Baranowski z Urzędu Marszałkowskiego pokazał mi tereny inwestycyjne w Kutnie. Minęło kilka lat i udało się, to będzie jedna z najnowocześniejszych, polskich tego typu inwestycji na świecie. Realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa, gdyby nie atmosfera, która w Kutnie sprzyja inwestorom. Obiecuję, że uruchomimy polską instalację, o której będą mówić na całym świecie - mówił Leszek Komarowski, prezes Ekospotu.

W dzisiejszej uroczystości udział wzięła m.in. Jolanta Chełmińska, wojewoda łódzki.

- Gdy kutnowska biogazownia będzie działała na pełnych obrotach, to Kutno będzie dzięki temu miało energię cieplną i energetyczną. Szkoda, że taka inwestycja nie jest realizowana w Łodzi, ale Kutno jest przecież w województwie łódzkim, dlatego cieszymy się z tego przedsięwzięcia - podkreślała J. Chełmińska.

Marszałek województwa Witold Stępień w odpowiedzi na te słowa zaznaczał, że nie wszystkie rzeczy muszą się dziać w Łodzi. Gratulował inwestorowi pomysłu, uporu i konsekwencji.

Głos zabrał także Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna.

- Jak to się zaczęło ponad 6 lat temu to nie wierzyłem, że się uda. Ze względu choćby na nowoczesne, nikomu nie znane technologie, a także nakład pieniężny. Na szczęście się udało - mówił włodarz miasta róż.

W przygotowanie i realizację tej inwestycji zostało zaangażowanych kilka polskich uczelni (Politechnika Łódzka, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie).

Budowany Zakład Biogazowni ma być najnowocześniejszym tego typu w Polsce i w Europie. Proces fermentacji odpadów zintegrowany z procesem ich spalania – to polska myśl technologiczna wykorzystująca najnowsze rozwiązania przemysłowe.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo