- Na początek warto podkreślić, że przepisy prawa w Polsce nie normują ustawiania hulajnóg na terenach gminnych. Nie mniej korzystający z pojazdów nie powinni naruszać warunków zatrzymania się na chodniku lub korzystania z chodnika - przypomina Kamil Klimaszewski z Biura Prasowego Urzędu Miasta w Kutnie.
Hulajnogi nie wolno zostawiać na środku chodnika. Parkujemy na uboczu dróg, z których korzystają piesi. Nie wolno też gwałtowanie zatrzymywać się na środku ścieżki rowerowej czy chodnika.
- Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub innym urządzeniem transportu osobistego przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych zagrożone jest karą 200 zł mandatu. Nieprawidłowe miejsce postoju pojazdu to z kolei 100zł kary - dodaje K. Klimaszewski.
Prawo o ruchu drogowym określa możliwość poruszania się wyżej użytkowników hulajnóg po chodnikach, drogach rowerowych oraz drogach publicznych.
Naruszenia, które nie zostały ujęte w taryfikatorze mandatów karnych rozpatrywane są na zasadach ogólnych. Właśnie takim naruszeniem jest przekroczenie dozwolonej prędkości na chodniku, która nie może być większa od prędkości pieszego.
- Na drodze lub ścieżce rowerowej możemy poruszać się hulajnogą z maksymalną prędkością 20 km/h. Za naruszenie jazdy z dozwoloną prędkością zapłacimy od 200 do 500zł grzywny. Dlatego apelujemy, z hulajnóg korzystajmy rozsądnie i bezpiecznie - kończy Kamil Klimaszewski.
Dodajmy, że niedawno podobny temat poruszała kutnowska posłanka Paulina Matysiak.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.