Reklama

Reklama

W Kutnie mówi się o budowie schroniska. Tymczasem schronisko w Łęczycy zostanie zamknięte?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe (pixabay.com)

W Kutnie mówi się o budowie schroniska. Tymczasem schronisko w Łęczycy zostanie zamknięte? - Zdjęcie główne

W Kutnie mówi się o schronisku dla bezdomnych zwierząt, tymczasem schronisku w Łęczycy może grozić zamknięcie | foto poglądowe (pixabay.com)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ostatnio w kutnowskiej przestrzeni publicznej sporo mówi się o ewentualnym uruchomieniu schroniska dla bezpańskich zwierząt, które miałoby być nadzorowane przez władze miasta. Dla jednych to dobry pomysł, inni uważają, że ta koncepcja nie do końca ma sens. W debacie na ten temat warto przyjrzeć się temu, o czym niedawno poinformowała kutnowska posłanka Paulina Matysiak. Sprawa dotyczy schroniska w Łęczycy, które – z docierających do niej informacji – może zostać zamknięte. Wcześniej wspominał o tym również wiceprezydent Kutna Jacek Boczkaja.

Reklama

O potencjalnym otwarciu schroniska dla zwierząt w Kutnie mówi się od pewnego czasu. Debata na ten temat ruszyła po konferencji prasowej przedstawicieli różnych ugrupowań politycznych i samorządowców z Kutna, którzy uważają, że takie miejsce jest w naszym mieście potrzebne.

Z kolei władze miasta zamierzają skupiać się raczej na promowaniu idei domów tymczasowych, dzięki którym zwierzęta unikałyby ciasnych klatek i wszystkich wad związanych z przetrzymywaniem psów czy kotów w schroniskach.

Także mieszkańcy Kutna są tej materii podzieleni, co widać np. obserwując dyskusje na facebookowych forach. Część z nich mówi „tak” dla schroniska, część uważa, że ten pomysł należy porzucić. Trudno oszacować proporcje i to, czy większość mieszkańców opowiada się po jednej lub drugiej stronie. Pewne jest tylko to, że Kutno w tym temacie nie mówi jednym głosem.

W całej tej dyskusji warto zwrócić uwagę na to, o czym poinformowała kutnowska posłanka Paulina Matysiak, a wcześniej zastępca prezydenta Kutna.

Do biura poselskiego posłanki wpływają informacje o tym, że schronisko dla zwierząt w Łęczycy może przestać funkcjonować.

- Powodem ma być brak pieniędzy na dostosowanie placówki do nowych standardów z rozporządzenia ministra rolnictwa – mówi Paulina Matysiak.

Parlamentarzystka wysłała do resortu rolnictwa interpelację w sprawie nowych wytycznych dla schronisk. Pyta w nim, czy przewidywana jest pomoc finansowa dla samorządów na dostosowanie placówek do wymagań z rozporządzenia. 

- Zwraca przy tym uwagę, że samorządy w gorszej sytuacji mogą być zmuszone do zamknięcia schronisk, a wtedy zapewnienie odpowiedniej opieki dla bezdomnych zwierząt będzie bardzo utrudnione. Może się okazać, że osoby chcące pomóc choremu zwierzęciu będą zmuszone do podróży nawet kilkudziesięciokilometrowych, bo w ich miejscowości nie będzie innych opcji – informuje biuro poselskie Pauliny Matysiak.

Posłanka pyta też, czy resort dostaje już sygnały o możliwych zamknięciach schronisk.

Paulina Matysiak zwróciła się także do łęczyckiego samorządu z prośbą o informacje dot. opieki nad bezdomnymi zwierzętami.

- W interwencji skierowanej do burmistrza pyta o to, co stanie się z podopiecznymi schroniska w razie zamknięcia i czy decyzja o tym już zapadła. Prosi też o sprecyzowanie wymagań, które schronisko musiałoby spełniać, żeby móc dalej funkcjonować i jakie działania podjął samorząd, żeby je dostosować – podaje biuro poselskie posłanki.

Paulina Matysiak pyta także o to, jak wygląda współpraca z sąsiednimi samorządami w tej sprawie oraz co robi miasto, by ograniczyć liczbę bezdomnych zwierząt.

Paulina Matysiak zapowiada, że poinformuje o odpowiedziach udzielonych przez samorząd Łęczycy i ministerstwo, dlatego od razu po pojawieniu się tych pism na pewno o tym doniesiemy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy