reklama
reklama

W naszych okolicach uznaje się je za wymarłe. Wypuszczą na wolność małe osobniki, by odrodzić populację

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W naszych okolicach uznaje się je za wymarłe. Wypuszczą na wolność małe osobniki, by odrodzić populację - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaObecnie w naszym województwie uznaje się je za wymarłe, ale są plany, by przywrócić je do naszej przyrody.. To przełomowy projekt, który pozwoli przywrócić rodzimy, zagrożony gatunek m.in. na terenach Spalskiego i Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.
reklama

Rzadkie zwierzęta wrócą do natury?

W Województwie Łódzkim zamieszkają m.in. w Spalskim i Bolimowskim Parku Krajobrazowym. Projekt realizowany jest w porozumieniu z instytucjami, z których każda zobowiązała się do prowadzenia działań ochronnych i pielęgnacyjnych oraz monitorowania żółwia błotnego i jego siedlisk.

Program reintrodukcji żółwia błotnego z gatunku Emys orbicularis L. potrwa kilka lat. Maluchy przyjechały do Łodzi z Poleskiego Parku Narodowego.

reklama

- Przez najbliższe trzy lata będą hodowane w bezpiecznych warunkach – z dala od drapieżników i innych zagrożeń, które mogłyby czyhać na nie w naturalnym środowisku. Kiedy podrosną, zostaną wypuszczone w miejscach, które spełniają ich wymagania – najlepiej czują się w podmokłym, trudnodostępnym terenie bogatym w zbiorniki wodne - mówią przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Żółw błotny to jedyny gatunek żółwia występujący naturalnie w Polsce. Kiedyś był królem polskich wód, dziś występuje bardzo rzadko. W Województwie Łódzkim uznawany jest za gatunek wymarły. Już w 1935 roku został objęty ścisłą ochroną – obecnie jest zagrożony wyginięciem. Figuruje w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.

reklama

Wspólnie chcą ratować żółwie

- Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele – przede wszystkim winna jest działalność człowieka i niszczenie siedlisk i obszarów lęgowych żółwi błotnych. Do wyginięcia wielu osobników doprowadziły m.in. rozwój rolnictwa, wylesianie czy regulacja rzek. Przez lata żółw błotny był tratowany jako szkodnik, a nawet… uważany za postny przysmak - wylicza Urząd Marszałkowski.

reklama

Zagrożenie stanowią dla niego również sprowadzone przez człowieka do Polski gatunki inwazyjne. To na przykład drapieżniki - jenot, szop pracz czy norka amerykańska. Wśród nich są też inne gatunki żółwi, które przejmują siedliska i wypierają rodzime osobniki. 

Reintrodukcja żółwi błotnych na terenie Województwa Łódzkiego to wspólny projekt Zoo Łódź, które jest koordynatorem projektu, Lasy Państwowe, Uniwersytet Łódzki, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama