Reklama

Wąskotorówkę czeka rozbiórka? Konserwator zabytków interweniuje

Opublikowano:
Autor:

Wąskotorówkę czeka rozbiórka? Konserwator zabytków interweniuje - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Widnieje w rejestrze zabytków, lecz jej przyszłość może stanąć pod znakiem zapytania. Czy planowana przebudowa drogi krajowej 91 w Łęczycy zagraża Krośniewickiej Kolei Wąskotorowej? W tej sprawie interweniuje wojewódzki konserwator zabytków.

Zagrożenie dla krośniewickiej kolejki stanowić ma rondo, którego budowę zaplanowano w miejscowości Borki. Dojazd do ronda przecinałby torowisko wąskotorówki na szerokości nawet 15 metrów, a tego w dokumentacji nie uwzględniła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych. Tak przynajmniej uważa prezes Towarzystwa Krośniewickiej Kolei Wąskotorowej, Paweł Papierz. W rozmowie z Radiem Łódź stwierdza, że remont nieodwracalnie zniszczy ciągłość całej linii od Łęczycy do Ozorkowa, a co za tym idzie również od Krośniewic do Ozorkowa i w drugą stronę.

Obaw prezesa nie podziela z kolei rzecznik łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Maciej Zalewski. Ten przekonuje bowiem, że wszystko uzgodnione zostało z Polskimi Liniami Kolejowymi i tory krośniewickiej kolejki nie są zagrożone rozbiórką.

To nie uspokaja jednak wojewódzkiego konserwatora zabytków, Aleksandry Stępień, która zamierza interweniować w GDDKiA.

Przypomnijmy, że krośniewiczanie chcieliby reaktywacji zabytkowej kolejki. W tym celu, w listopadzie zorganizowali nawet internetową zbiórkę. Celem było zebranie 10 tys. zł i... do końca ubiegłego roku udało się uzbierać pełną kwotę.

Jak zakończy się sprawa krośniewickiej wąskotorówki? Czy jej losy jest w dobrych rękach? Do tematu wrócimy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE