Reklama

Reklama

Wernisaż wystawy pt. "100. rocznica Operacji Łódzkiej. 1914-2014"

Opublikowano: czw, 16 kwi 2015 12:53
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wczoraj w Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach miał miejsce wernisaż najnowszej wystawy czasowej pt. "100. rocznica Operacji Łódzkiej. 1914-2014". Uroczystego otwarcia dokonał dyrektor Muzeum - Grzegorz Dębski, który przywitał zebranych gości i zaznajomił wszystkich z inspiracjami do powstania najnowszej ekspozycji i najciekawszymi eksponatami. Wystawa powstała przy okazji projektu "Polacy w I wojnie światowej - 100. rocznica Operacji Łódzkiej 1914-2014" realizowanego przez Łódzki Dom Kultury we współpracy z 10 muzeami z regionu. Patronat nad projektem objął Marszałek województwa łódzkiego.

Reklama

Znaczna część ekspozycji poświęcona została broni z okresu I wojny światowej używanej przez armię rosyjską, pruską i austro-węgierską. Na wystawie można podziwiać zarówno broń białą (szable i pałasze kawalerii, szaszki oficerskie), jak i oryginalne egzemplarze broni palnej (w tym karabiny typu Mauser, Karabin Arisaka M30, pistolety Parabellum, pistolet Dreyse M07 i Colt M03).

Udało się także zaprezentować ciekawą kolekcję bagnetów (M 71, bagnet z piłą S84/98, Mannlicher M95, bagnety do karabinu Mosin M1891). Nie zabrakło także wyposażenia żołnierskiego pochodzącego z pól bitewnych - kociołków żołnierskich czy carskich manierek. Na wystawie można również oglądać repliki mundurów żołnierza rosyjskiego, pruskiego i austriackiego, wzbogacone ciekawą kolekcją klamer żołnierskich pasów.

Ekspozycję uzupełniają wielkoformatowe, bogato ilustrowane plansze opisujące przyczyny wybuchu I wojny światowej i dokładny przebieg Operacji Łódzkiej. Wystawę można oglądać do 31 maja w godzinach pracy Muzeum (Krośniewice, Plac Wolności 1). Bilet wstępu na wystawę czasową: 2 zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)