Reklama

Wernisaż wystawy w ramach "Spotkań z historią"

Opublikowano:
Autor:

Wernisaż wystawy w ramach "Spotkań z historią" - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza na wernisaż wystawy "Powstającej Ojczyźnie Twojej dasz bez żalu … Pamięci uczestników powstania styczniowego w 150 rocznicę", który odbędzie się w sobotę, 9 listopada, o godz. 17:00.Ekspozycja została zorganizowana dla uczczenia pamięci mieszkańców Kutna i okolicznych miejscowości, którzy wzięli udział w ostatnim w XIX wieku zrywie niepodległościowym. W oparciu o szeroką kwerendę archiwalno - muzealną wystawa ukazuje, na tle dziejów ogólnokrajowych, wydarzenia i postacie związane przede wszystkim z naszym regionem. Obok znanych już faktów, po raz pierwszy są na nich przedstawione nowe postacie oraz miejsca i historie z nimi związane.

Wystawa prezentuje również kilkadziesiąt bezcennych pamiątek z tamtego okresu, wypożyczonych z Archiwum Państwowego w Płocku Oddział w Kutnie, Muzeum w Łowiczu, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Muzeum Miasta Pabianic, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum – Zamku w Oporowie, Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach oraz Muzeum Regionalnego w Kutnie.

Znalazły się tu przedmioty oddające atmosferę lat poprzedzających wybuch powstania i ruch patriotyczny oraz powstania. Jest to przede wszystkim unikalna czarna biżuteria, stroje kobiece i mundury powstańcze, broń (w tym pochodząca z terenu powiatu), czy bardzo rzadkie druki rękopisy i dokumenty.

Można zapoznać się z oryginalnymi dokumentami wydawanymi w Kutnie w związku z rozwijającym się ruchem patriotycznym i konspiracyjnym. Na uwagę zasługują także pamiątki związane z koleją (w tym bilet kolejowy z 1863 roku), bowiem kolej i kolejarze odegrali w powstaniu znaczącą rolę, także w lokalnych wydarzeniach.

Na wystawie znalazły się też unikatowe dokumenty powstańcze wystawione w Łękach Kościelnych oraz szereg bezcennych pamiątek po powstańcach działających na obszarze dzisiejszego powiatu kutnowskiego i biorących udział w partiach powstańczych w innych regionach kraju.

Bez wątpienia sensacją prezentowanej wystawy jest odnaleziony w zbiorach Muzeum w Łowiczu emblemat ze sztandaru powstańczego pochodzącego z Kutna. To unikatowa i bezcenna pamiątka, zważywszy na niewielką ilość zachowanych pamiątek z naszego terenu, oraz na rangę symbolu. Emblemat przedstawia krzyż z umieszczonym na nim wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Elementy religijne były umieszczane niemal na każdym sztandarze powstańczym, a tych w ogóle zachowało się niewiele. Pod takim właśnie sztandarami i symbolami religijnymi powstańcy wyruszali do straceńczej walki. Możliwość obejrzenia tej pamiątki i poznania jej historii oraz wielu innych to niepowtarzalna okazja i doskonała lekcja historii i patriotyzmu.

Wystawa będzie prezentowana w kutnowskim muzeum do 19 stycznia 2014 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE